Polat: “Balık hali ihtiyacı çok fazla”

TEST

Balık sektöründe de benzer şekilde yem fiyatlarında sorun yaşandığını ifade eden MTSO 4 No’lu Meclis Üyesi ve Polat Balıkçılık Sahibi Abbay Polat, özellikle çiftlik balıklarında ciddi fiyat artışları yaşandığını bildirdi. Balıkçılık sektöründe aynı zamanda yeni bir hal talebi bulunduğuna değinen Polat, “Eski balık hali şehrin içinde olmasına rağmen hiçbir ihtiyaca yanıt vermiyor. Mersin’de bir balık hali kurulması elzem hale gelmiştir. Şu andaki hal vasfını yitirmiş durumda. Acil yeni bir yer tahsis edilmesini istiyoruz” dedi.

Aralarında Mersin’in de bulunduğu çevre illerle birlikte bölgede 4-5 ilin hiçbirinde balık hali bulunmadığını kaydeden Polat, şunları söyledi:

“Eski Belediye Başkanı Karaduvar’da böyle bir yatırım için 6 dönüm arazi belirlemişti. Ancak bu alan istenilen özelliklerin sağlanması adına yeterli değildi. Böyle bir yatırım için 5 dönümü kapalı olmak üzere en az 10 dönüm yer gerekiyor. Bu konunun yeniden gündeme alınıp takip edilmesini talep ediyoruz.”

Arıcılık sektörüne de değinen Polat, bal üretiminin de devlet tarafından kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı. Marketlerde 18-20 liraya bir kilo bal almanın mümkün olduğunu belirten Polat, “Oysa şu anda balın maliyeti 25-30 lira civarında. Satan kişinin karı, lojistiği gibi giderler eklediğinizde bu rakamın 40-50 liradan aşağı olmaması gerekiyor. Bu da satılan balın sahte olduğu anlamına geliyor. Bal sektöründe de en büyük şikâyet budur. Bu alanda da destek talebi yok ama yeter ki sahte bal satışı denetlensin” dedi.