DOLAR 32,9772 -0.2%
EURO 35,9084 -0.11%
ALTIN 2.541,76-0,35
BITCOIN 22364941,08%
Mersin
32°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Napoli Tango

Napoli Tango

ABONE OL
Eylül 27, 2021 06:42
Napoli Tango
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BEZDÜZLER& KONSERİ

Napoli Tango

BEZDÜZLER& KONSERİ

Dünyaca ünlü opera sanatçısı Bülent Bezdüz, Astor Piazzolla’nın 100. doğum yılı anısına

klasik müziğin genç yıldızlarıyla aynı sahnede buluşuyor.

    Grammy ödüllü dünyaca ünlü opera sanatçısı Bülent Bezdüz, klasik müziğin genç yıldızları Sesim Bezdüz (Keman), Doğaç Bezdüz (Piyano) ve Davide Vendramin (Bandoneon), Teymur Bayramoğlu (Kontrabas)  ile birlikte aynı sahnede yer alarak Astor Piazzolla’nın 100. doğum yılı anısınafestival için hazırlanan özel bir konsere imza atacak. Düzenlemelerini Yusuf Yalçın’ın yaptığı, Astor Piazzolla, Carlos Gardel, Eldo di Lazzaro, Rodelfo Falvo’nun sevilen tangolarının seslendirileceği konser, 28 Eylül 2021 Salı saat: 20.00’de Çamlıbel Aşıklar Parkı’nda ücretsiz olarak yer alacak.

BÜLENT BEZDÜZ: On beş yaşında bağlama çalmaya başlayan Bülent Bezdüz, yüksek öğrenimine Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde devam etti. Okul yıllarında şan eğitimini Polonyalı tenor Roman Werlinski ile sürdürdü. Öğrenciliği sırasında Devlet Çoksesli Korosu‘na girdi. 1992’de Devlet Çoksesli Korosu’ndan ayrılıp, Mersin Devlet Opera ve Balesi‘nde korist olarak göreve başladı. 1993 yılında ise kurumun solist sanatçıları arasına katıldı. 1997 yılında Manchester‘daki Avrupa Opera Merkezi’nin daveti ile Manchester‘a gitti. 1999’da Fransız Kültür Bakanlığı’nın bursu ile Marsilya C’nipal Sahne Sanatları Okulu’nda profesyonel sahne masterı yaptı ve bu süreç içinde Paris Şan Yarışması’nda ikincilik kazandı.[3]

LondraDublinAmsterdamKölnMarsilyaRennesNancy ve Lozan şehirlerinde, Teatro Regio di Parma, Teatro Regio di Torino, Portland, Oregon, Teatro Colón de Buenos Aires, gibi opera evlerinde pek çok kez solist olarak yer aldı. Bezdüz, LSO Live adı altında canlı olarak kayıt edilen Berlioz‘un Truvalılar operası, 2001 44. Grammy ödüllerinden ikisine ve yine Verdi‘nin Falstaff Operası, 2006 48.Grammy ödüllerinden En iyi Opera Kayıdı kategorisinde ödüle layık görüldü.Sanatçı, 2010 yılında ilk defa verilen Andante Klasik Müzik Ödülleri‘nde En İyi Opera Yorumcusu (erkek) kategorisinde ödüle değer görüldü. 2012 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı En İyi Erkek Opera sanatçısı ödülü Bezdüz’e verildi.

1993 yılında keman öğretmeni Reyhan Bezdüz ile evlenen Bülent Bezdüz, keman sanatçısı Sesim Bezdüz ile piyanist Doğaç Bezdüz’ün babasıdır.

SESİM BEZDÜZ: 1997 yılında, Mersin’de doğdu. Müzik ile ilk Mersin Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’nun üyesi olarak tanışan Bezdüz, 6 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lili Tchumburidze ile keman eğitimine başladı. Küçük yaştan itibaren korist olarak ve kemanıyla pek çok konsere katıldı.

2009 yılında, İngiltere’de düzenlenen Llangollen Solo Enstrüman Yarışması’nda birinci oldu ve bu yarışma vesilesiyle Vladimir Jurowski ile çalışma fırsatı buldu. ÇEV’in Aya İrini’de Şef Tolga Taviş’in Samsun Devlet Opera ve Bale Orkestrasını yönettiği temsilde, ilk orkestra eşlikli konserini verdi. Antalya Piyano Festivali Kapsamında gerçekleşen “Fazıl Say ve Arkadaşları” konserine katıldı. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı  tarafından düzenlenen Gülden Turalı Keman Yarışması’nda ikincilik ödülü alarak Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’yla konser verdi. 

Constantin Vardeli,Natali Boyarski,Lucas David, Tuncay Yılmaz, Tedi Papavrami’nin ustalık sınıflarına katıldı. Antalya’da İnternational Harmony yarışmasında Grand Prix aldı. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası üyesi de olan Sesim Bezdüz, 2012 – 2013 döneminde Belçika Kraliyet Konservatuvarı sınavlarına katılarak “Genç Yetenek” olarak Prof. Veronique Bogaerts’in öğrencisi olmaya hak kazandı. 

Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. İldiko Moog’un keman sınıfına kabul edildi. 2014 yılında, İlhan Özsoy Keman Yarışması’nda 3. oldu. Şef İbrahim Yazıcı ile Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde 2015’te ise Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Eskişehir Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler verdi.

İdso’nun Concertante Yarışmasında Tuncay İpteş ile 2. oldu ve İstanbul Senfoni Orkestrası ile  Bottesini Grand Duo çalmaya hak kazandı. 2015-2016  sezonunda hem solo hem de oda müziği gruplarıyla Belçika, Fransa ve Lüksemburg’da pek çok konser verdi. 2016 yılında, Paris’te düzenlenen Concours Flame’da birincilik ödülünü elde etti. Brüksel’de Ning Kam,Tatiana Samouil,Svetlin Russev ve Lorenzo Gatto’nun masterclass’ına katıldı. Lisans ve Lisansüstü eğitimini Brüksel Kraliyet Konservatuvarında Prof. Veronique Bogaerts ve Frederic d’Ursell ile tamamladı.

Oda müziği çalışmalarına Muhiddin Dürrüoğlu ile devam eden Sesim, Oda müziği grubu Trio Kupe ile Brüksel’de Festival Musiq3’da iki defa 1.lik ödülünü kazandı ve Radio Musiq3 festivaline davet edildi. 2018 ‘de Iksv’nin düzenlediği Parlayan Kadın Yıldızlar projesi ile Boğaziçi konserlerine katıldı ve burs aldı. 2018-2019 sezonu içerisinde oda Müziği grubu ile M.Horlait Dapsens yarışmasında 1.lik ödülünü aldı.

2019 Yaz sezonu için Gustav Mahler Gençlik Orkestrası’na kabul edilen Sesim, sonbaharda Eczacıbaşı Vakfı’nın da desteğini alarak, ikinci lisansüstü eğitimine  Hochschule für Musik und Theater Meiden Hannover – Almanya’da, Prof. Krzysztof Wegrzyn ile başladı. Pandemi sebebiyle, 2020 yılında finale kaldığı iki yarışmadan birisi iptal oldu, diğeri ise 2022 yılına ertelendi.Pandemi başlamadan önce, Krzysztof Wegrzyn ile İspanya’da Beatik Altea Festivali’ne katıldı. 2021 Şubat ayında, Hannover’de düzenlenen EuroAsia Festivali’nde, iki sezon boyunca üyesi olduğu Hans-Christian Euler yönetimindeki Hannover Oda Orkestrası eşliğinde, tenor Bülent Bezdüz ile birlikte Neşet Ertaş ve Aşık Veysel’in de eserlerinin seslendirildiği temsilde solist olarak yer aldı. Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından desteklenen Sesim Bezdüz halen lisansüstü eğitimine Hannover ‘de Krzysztof Wegrzyn ile devam etmektedir.

DOĞAÇ BEZDÜZ: 1999 yılında Mersin’de doğdu. 2006 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Marina Cincharadze’nin piyano sınıfında öğrenci olarak müzik eğitimine başladı.  2013-2015 döneminde Bilkent Üniversitesi Ankara Müzik ve Sahne Sanatları Yüksek Okulu’nda Prof. Gülnara Aziz’in sınıfında okudu.  Ayrıca Adana Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olan Tsvetelina Tunteva ile periyodik olarak çalışmaktadır. 2018 yılında Mersin Konservatuarı’ndan mezun oldu ve eğitimine Yeni Bulgar Üniversitesi’nde Prof. Ludmil Angelov’un piyano sınıfında öğrenci olarak devam etti.  Aynı zamanda önde gelen Bulgar şef Nayden Todorov ile şeflik eğitimi aldı.  Yıllar içinde Muhittin Dürrüoğlu, Martin Blumenthal, Özgür Aydın, Emre Elivar, Gökhan Aybulus,Jean Claude Van den Eynden, Gülsin Onay, Marta Gulyas, Vincenzo Balzani, Arturo Pizarro gibi önde gelen piyanistlerin ustalık sınıflarına katıldı. Avrupa’da ulusal ve uluslararası yarışmalarda prestijli ödüller kazandı.

 Doach Bezduz, Türkiye, İtalya, Belçika, Lüksemburg, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’da aktif olarak solo ve oda müziği alanında performans sergileyen genç bir virtüözdür.  Mersin Opera ve Balesi’nde çalıştı.  Sofya Filarmoni, Razgrad Filarmoni, Orpheus Oda Orkestrası ve Dianopolis Oda Topluluğu ile Grigor Palikarov, Levon Manukyan ve Rositsa Boyadzhieva yönetiminde konserler verdi.

 Prestijli Bulgar festivalleri “Varna Yaz Festivali”, “Sofya Müzik Haftaları”, “Balabanov Evi’nde Müzik Günleri”, Müzik Festivali “Altın Diana”, “Akordeomania konserlere katılmıştır. Mayıs 2021’de Lüksemburg’da, Temmuz 2021’de İtalya’nın Grosseto şehrinde bir resital verdi.  Haziran 2021’de Bulgaristan Salonu’nda şef Konstantin Ilievski yönetimindeki Sofya Filarmoni Orkestrası ile büyük bir başarı ile çıkış yaptı. 2021’de Doğaç Bezdüz, Balçık’ta her yaz düzenlenen klasik festivalinde yer alacak.  Pazarcık Senfoni Orkestrası ile performans sergileyecek hem de Türkiye’de Mersin Festivalinde sahne alacak.

DAVİDE VENDRAMIN:Davide Vendramin, akordeoncu ve bandoneoncu; müzik eğitimini Pesaro Konservatuarı, Torino Üniversitesi ve Bern’deki (İsviçre) Hochschule der Künste’de tamamladı.

Stadt Tehater of Bern, UFA Filmnächte of Berlin, Internationale Ferienkurse für Neue Musik of Darmstadt, Ferrara Musica, Ravenna Festival, Festival of Lucerne, HEMU of Lozan, Milano Musica, Staatstheater gibi önemli festivallerde sahne aldı. 

Münih am Gärtnerplatz, Parma Regio Tiyatrosu, Modena, Pistoia ve Trapani Müzik Dostları, Rovereto Filarmoni Derneği, Stuttgart İtalyan Kültür Enstitüsü, Roma Santa Cecilia Ulusal Akademisi, MiTO / Settembre Musica ve Rai NuovaMusica of Torino, Théâtre du Capitole de Toulouse, Biennale Musica di Venezia, Wettinger Kammerkonzerte, Viyana FBW, Müzik Akademisi ve Vilnius Tiyatrosu’nda solist olarak yer alırken, Milano Giuseppe Verdi Senfoni Orkestrası, Torino Rai Ulusal Senfoni Orkestrası ve Roma’daki Santa Cecilia Ulusal Akademisi Orkestrası’yla birlikte konserler verdi.   

Milano Giuseppe Verdi Senfoni Orkestrası eşliğinde, Astor Piazzolla’nın “Tres Tangos”,  “Doble Concierto “Hommage à Liége”, “Las quatro estaciones porteñas”, “Silvia Colasanti’nin” ve Luis Bacalov’un solo, koro ve orkestra için bestelediği “Misa Tango” , Piazzola’nın Ravenna Festivali için bestelenen “ Maria de Buenos Aires”, Kurt Weill’in “Die Dreigroschenoper”, .Orchestre de Chambre de Toulouse ile Martín Palmeri’nin “Misa a Buenos Aires”, eserlerini seslendirdi. Silva Colasanti’nin “Tango for David” eseri sanatçının kendisine ithaf edilmiş ve Arjantinli besteci Piazzola’nın doğumunun 100. yıldönümü münasebetiyle icra edilmiştir.

Ayrıca Teatro alla Scala Orkestrası ve Milan I Pomeriggi Musicali Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası, Berner Senfoni Orkestrası, Neue Vocalsolisten Stuttgart, “The Sprockets” Ensemble of Utrecht, The Orchestra Della Svizzera Italiana of Lugano, Bolzano ve Trento Haydn Orkestrası, Venedik Teatro La Fenice Orkestrası, Padua ve Veneto Orkestrası, Bologna Belediye Tiyatrosu Orkestrası’nda ve şefler: Claudio Abbado, Marco Angius, Stefan Asbury, Filippo Maria Bressan, Oleg Caetani, Tito Ceccherini, Riccardo Chailly, William Eddins, Olari Elts, Beat Furrer, Daniele Gatti, Pablo González, Vinko Globokar, Stanislav Kochanovsky, Francesco Lanzillotta, Antonello Manacorda, Michele Mariotti, Wayne Marshall, Ingo Metzmacher, P Maxime Pascal , Maksim Risanov, Markus Stenz,Juraj Valcuha, isimleriyle birlikte çalıştı. Valentina Cortese, Lella Costa, Mariangela Gualtieri, Laura Marinoni, Andrea Jonasson, Ute Lemper, Milva gibi aktrisler ve şarkıcılarla birlikte çalıştı.

Radio3 RAI ve Terza Rete Televisiva, Lugano’daki Radio della Svizzera Italiana, Cenevre’deki Télévision Suisse Romande ve Münih’teki Bayrischer Rundfunk için kayıtlar yaptı. Giuseppe Grazioli yönetimindeki Milano Giuseppe Verdi Senfoni Orkestrası ve Dennis Russell Davies’in yönettiği Lugano Orchestra della Svizzera italiana ile DECCA için Nino Rota’nın ve ECM için Luciano Berio’nun Chemins V’nin orkestra için tüm eserlerinin kayıtlarına katıldı. 

Vicenza Konservatuarı’nda akordeon ve bandoneon dersleri veriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.