‘KÖPEKLİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞTAYI’ MERSİN’DE BAŞLADI:

TEST

‘KÖPEKLİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞTAYI’ MERSİN’DE BAŞLADI

BAŞKAN SEÇER: “ÇALIŞTAYIN ÇOK BAŞARILI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

“AFET KONUSUNDA KURUMLARIMIZIN ÇOK DAHA İYİ NOKTALARDA OLMASI GEREKİYOR”

“ÖNEMLİ OLAN AFET MEYDANA GELMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLERİ YAPMAK”

“İLK GÖREVİMİZ; BU KENTİN BİRLİĞİNİ, BERABERLİĞİNİ, HUZURUNU TESİS ETMEK”

Başkan Vahap Seçer’in katılımıyla, köpek eğitmenliği başta olmak üzere köpeklerle ilgili birçok konunun, uzmanları tarafından konuşulduğu Türkiye’nin ilk ‘Köpekli Arama Kurtarma Çalıştayı’ başladı. 3 gün sürecek çalıştay programının ilk günü yoğun ilgi gördü.  Çalıştayın konusunun büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Seçer, Türkiye gibi deprem bölgesi bir yerde afetin sıkça duyulan bir ülke olduğunu düşünerek bu çalışmaların çok daha artırılması gerektiğini vurguladı. Başkan Seçer, “Bu çalıştayın çok başarılı olacağını düşünüyorum” dedi.

Başkan Seçer, “Afet olduktan veya bir kaza olduktan sonra müdahaleden ziyade, afet meydana gelmeden önce olası afetin tesirini ve zararını azaltmak için yapılması gerekenleri yapmak önemlidir” ifadesini kullandı.

MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

Mersin Büyükşehir Belediyesi bugün başlayan ‘Köpekli Arama Kurtarma Çalıştayı’ ile yine bir ilke imza attı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı koordinesinde yapılan ve Başkan Vahap Seçer’in ve yurt içinden ilgililerin katılımıyla Nikah ve Etkinlik Salonu’nda başlayan çalıştayda köpeklerle ilgili tüm konular konuşulacak. 3 gün sürecek çalıştayda, hayat kurtarma yolunda önemli görevleri olan köpekli arama kurtarma konusunda yapılacak işbirliğine dikkat çekilecek. ‘Haydi Arama Vakti’ sloganı ile hayata geçirilen çalıştay ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın da Belediye tarihinde düzenlediği ilk çalıştay olma özelliğine sahip bulunuyor.

 “Mersin’e hizmet etmek için didiniyoruz,  gecemizi gündüzümüze katıyoruz”

Farklı illerden, kurum ve kuruluşlardan, sivil toplumdan çalıştaya gelen katılımcılara “Hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Mersin bizler için çok önemli. Biz Mersin’in şehr-i eminiyiz. Mersin’i çok önemsiyoruz, çok seviyoruz ki hizmet etmek için çalışıyoruz, didiniyoruz, gecemizi gündüze katıyoruz. Her başarılı olmak isteyen belediye başkanının aslında yapısında bu vardır. Yoksa başarılı olma şansı yoktur” diye konuştu. 

Her anlamda insanın işini sevmesi gerektiğini belirten Başkan Seçer, “Mersinimizin tanıtılması, anlatılması açısından çok önemli bir misyon yüklendiğimizi düşünüyorum. Buradaki misafirlere rica ediyorum; Mersin ile ilgili gördüklerinizi gittiğiniz yerlerde anlatın. Zaten insanın görgüsü dediğimiz konu da bu. Gidip görmek, yaşamak, hissetmek; bu insana hep değer katar. İşte görgü dediğimiz olay da budur. Burada da çok şey göreceğinizi, hissedeceğinizi biliyorum. Çünkü Mersin’imiz çok güzel bir kent” dedi.

“İlk görevimiz; bu kentin birliğini, beraberliğini, huzurunu tesis etmek”

Mersin’in Türkiye hüviyetinde bir kent olduğunu anımsatan Başkan Seçer, Türkiye’nin her noktasından belli bir süre önce farklı gerekçelerle Mersin’e gelmiş, burada hayatını sürdüren insanlarla karşılaşmanın mümkün olduğunu kaydetti. Seçer, “Mersin’i Mersin yapan özelliklerin başında bu geliyor. Onun için biz Mersin’e hizmet ederken mutlaka yol yapmak, mutlaka park ve bahçelere,  yeşile önem vermek, bir afet durumunda müdahale etmek mutlaka bizim görevimiz ama ilk görevimiz; bu kentin birliğini, beraberliğini, huzurunu tesis etmek” diye konuştu.

“Afet konusunda kurumlarımızın çok daha iyi noktalarda olması gerekiyor”

Çalıştayın konusunun büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Seçer, Türkiye gibi deprem kuşağında olan bir yerde bu tür çalışmaların çok daha artırılması gerektiğini vurguladı. Seçer, “Bu konuda belediyelerimizin, ilgili kurumlarımızın çok daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum. Kötü demiyorum ama çok daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum. Evet, kurumlar bir birim kurar ama kurduğu gibi kalırsa, üzerine bir şey konmazsa, bir katkı sunulmazsa hiçbir anlam ifade etmez. Görevini yapmış olmak için, yangına müdahale etmiş olmak için ya da ‘Bir deprem anında gidip enkaz altında canlı çıkarma gayretini gösterdim. Çıkartabilirsek çıkartabiliriz, çıkartamazsak hayırlısı olsun’ değil. Gerçekten bilinçli bir şekilde gidip bir afet anında oraya müdahale etmek bir kaza anında, herhangi bir durumda ve etkin bir şekilde çalışıp sonuç alabilmek için çok daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Bu çalıştayın çok başarılı olacağını düşünüyorum”

Afet durumlarında daha etkin olunması için neyin, nasıl yapılacağının iyice öğrenilmesi ve bunun için de eğitim gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer,

“İşte bu çalıştayda da öyle güzel bir ortam olacak. Bilmediklerimizi hep beraber öğrenmek, bildiklerimizi anlatmak. Eğer biliyorsak, anlatmıyorsak onun da hiçbir kıymeti yok. Hayatta bir sonraki jenerasyonlara bir miras bırakacaksak, onlara bir şeyler öğretmemiz lazım. Bir deneyim bırakmamız lazım ki onlar da alıp o noktadan daha ileri bir seviyeye taşıyabilsinler. Bu nedenle bu çalıştayın sizlerin önemli katkılarıyla çok başarılı olacağını düşünüyorum. Umut ediyorum, elbette ki afetler olmasın, yaşanmasın. Türkiye’de bu sorun alanına da değinmeden geçemeyeceğim ama sadece iyi bir arama kurtarma ekibi kurmak meselesi değil. Yani afet olduktan, olay olduktan, bir kaza olduktan sonra müdahaleden ziyade, afet meydana gelmeden önce, olası afetin tesirini azaltmak, zararını azaltmak için yapılması gerekenleri yapmak önemlidir. Bu görev de başta siyasetçilere düşüyor” dedi.

“Türkiye’de herkes görevini yaparsa Türkiye çok daha iyi yerlere gelecek”