DOLAR 32,9883 -0.17%
EURO 35,9222 -0.06%
ALTIN 2.535,16-0,60
BITCOIN 22313661,04%
Mersin
32°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİFLERLE GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR, MERSİNLİ ÜRETİCİ KAZANIYOR

BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİFLERLE GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR, MERSİNLİ ÜRETİCİ KAZANIYOR

ABONE OL
Kasım 3, 2021 09:19
BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİFLERLE GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR, MERSİNLİ ÜRETİCİ KAZANIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BÜYÜKŞEHİR KOOPERATİFLERLE GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR, MERSİNLİ ÜRETİCİ KAZANIYOR

BÜYÜKŞEHİR, MERSİN GENELİNDE TOPLAM 163 KOOPERATİF, BİRLİK VE ODA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR

BÜYÜKŞEHİR, KOOPERATİF, BİRLİK VE ODALARLA GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR, ÜRETİCİ KAZANIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığa verdiği destekleri kooperatif, birlik ve odalarla yaptığı iş birliği ile güçlendiriyor. Büyükşehir, sulama borusundan erik boylama makinesine, badem-ceviz soyma makinesinden küçükbaş hayvan desteğine, arıcılık ekipmanlarından kaba yem tohumuna kadar birçok desteği kooperatifler üzerinden yürütüyor. Yapılan iş birliği ile kooperatifler güçleniyor, Mersin tarımı da üreticisi de kazanıyor.

Mersin genelinde toplam 163 kooperatif, birlik ve odalarla iş birliği yapan Büyükşehir Belediyesi, bu iş birlikleri kapsamında 2020-2021 yılında yürüttüğü projelerle toplam 29 milyon 599 bin 497 lira destekte bulundu.

Hayata geçirdiği tarımsal destek projeleri ile Mersin tarımını kalkındırırken, Türkiye genelinde birçok ile de örnek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği iş birlikleri ile projelerini güçlendiriyor.

Büyükşehir Belediyesi, Mersinli üreticinin sesi üretim kooperatifleri, birlik ve odaların güçlenmesi için önemli iş birlikleri yürütüyor. Üreticilere sağladığı alet, ekipman ve yem desteğini kooperatifler aracılığı ile gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, hem kooperatifçilik geleneğinin sürdürülmesini ve güçlenmesini hem de üreticinin kooperatifleşmesini sağlıyor.

Alet-ekipman destekleri kooperatif, birlik ve odalar aracılığıyla yürütülüyor

Büyükşehir, tarımsal destekler kapsamında sulama borusu, erik boylama, badem soyma, ceviz soyma, zeytin boylama, üzüm sıkma, taş kırma, bitkisel atık kıyma makinesi, süt soğutma tankı, hamur yoğurma ve distilasyon makinesi desteğini kooperatifler aracılığıyla üreticiye ulaştırıyor. Büyükşehir bunun yanı sıra hayvancılık destekleri alanında yaptığı küçükbaş hayvan desteği, arıcılık ekipmanları ve kaba yem tohumu desteğini de yine kooperatif, birlik ve odalar aracılığıyla yürütüyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,tarıma ve hayvancılığa büyük önem verdiklerini, hayata geçirdikleri her projede iş birliğine gittiklerini belirterek, “Her bölgenin kendine münhasır talepleri oluyor. Uygun olanları biz kooperatifler, birlikler ve odalar vasıtasıyla karşılıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

163 kooperatif, birlik ve oda ile güç birliği sürüyor

İl genelinde sürdürdüğü sulama borusu desteği projesinde 118, üzüm sıkma makinesi desteğinde 9, erik boylama makinesinde 6, zeytin boylama makinesinde 6, ceviz soyma makinesinde 3, Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nde 3, badem soyma makinesinde 2, Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi’nde 1 kooperatifle anlaşarak ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, alet-ekipmanın yanı sıra yem dağıtımında da iş birliğine önem veriyor.

Bitkisel  atık kıyma makinesi desteği, taş kırma makinesi desteği, hamilelere süt dağıtım projesi, büyükbaş hayvan yetiştiricilerine kaba yem desteği, arı yetiştiricilerine arıcılık malzemeleri desteği, Bal Evi Projesi, hamur yoğurma makinesi desteği,süt soğutma tankı desteği, kuru üzüm dağıtım, reygrass kaba yem tohumu dağıtımı ve distilasyon makinesi desteği projelerinde ortaklaşarak çalışan Büyükşehir Belediyesi, Mersin genelinde toplam 163 kooperatif, oda ve birlikle güç birliği yapıyor.

Toplam 29 milyon 599 bin lira destek yapıldı

Büyükşehir, bu iş birlikleri kapsamında 2020-2021 yılında yürüttüğü projelerle toplam 29 milyon 599 bin 497 lira destekte bulundu. Bu destek Mersin tarımı ve hayvancılığı için adeta can suyu olurken, hem kooperatiflerin işlevi arttı hem de üretici ile kooperatifler arasında köprü oluşturuldu.

2020 yılında 3 hamur yoğurma, 2 adet üzüm sıkma, 4 adet erik boylama, 3 adet zeytin boylama, 2 adet bitkisel atık kıyma, 1 adet taş kırma, 2 adet badem soyma makinası veren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 5 adet süt soğutma tankını da üreticilerin kullanımı için kooperatiflere teslim etti.

708 yetiştiriciye petek, arıcı körüğü ve arıcı maskesinden oluşan koliler dağıtılırken, Büyükşehir tarafından yapımı tamamlanan 3 adet Bal Evi de arı üreticilerinin ürünlerini birinci elden halka ulaştırmasında aracı olacak. Alet-ekipmanın yanı sıra hayvancılık için önemli destekler de sunan Büyükşehir Belediyesi, Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi kapsamında toplamda 1500 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yaparken, 4 ton reygrass kaba yem tohumu dağıtımı da gerçekleştirildi. Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi kapsamında 2021 yılı sonunda toplam 2 milyon 390 bin 520 adet 200 ml’lik paketlerde süt dağıtılmış olacak.

2021’de de desteklerini sürdürecek olan Büyükşehir Belediyesi, 2 erik boylama, 2 adet ceviz soyma, 7 adet üzüm sıkma, 3 adet zeytin boylama, 1 adet badem soyma, 79 adet hamur yoğurma makinesinin yanı sıra yem desteklerine devam edecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.