Türkiye 2030 yılında kömürden çıkabilir mi?

Türkiye 2030 yılında kömürden çıkabilir mi?

Türkiye’nin 2030’da kömürden çıkması mümkün mü? Bunun için ne gibi düzenlemeler gerekiyor? Kömürden çıkışın ne gibi faydaları olacak? Tüm bu sorulara yanıt arayan ‘‘Karbon Nötr Türkiye Yolunda İlk Adım: Kömürden Çıkış 2030’’ raporu yayımlandı.

APLUS Enerji tarafından hazırlanan “Karbon Nötr Yolunda İlk Adım: Kömürden Çıkış 2030” başlıklı rapora göre, karbon fiyatlandırma mekanizmasından elde edilen gelir ile kömür sübvansiyonlarının iptal edilmesinden elde edilen tasarruflar, Türkiye kömür endüstrisi için adil geçişi kolaylaştırabilir.

Uzmanlara göre, kirleticilerin emisyon salımının önüne geçilir, kirletme bedelleri ödetilir ve kamu kaynağı destekleri sonlandırılırsa, en geç 2030 yılına kadar Türkiye’nin elektrik üretiminde kömürden çıkması doğal seyrinde gerçekleşebilir.

2021-2035 dönemini kapsayan “mevcut durum”, “kömürden çıkış” ve “nükleersiz kömürden çıkış” şeklinde üç senaryonun incelendiği raporun ana çıktıları şu şekilde:

Santral işletmecilerinin kömür maliyetlerini üstlenmesi durumunda, kömürden elektrik üretimi ekonomik olmaktan çıkıyor. Bu durum, 2029’da yerli kömür kullanımının sonlanması anlamına geliyor.

Raporun kömürden çıkış senaryosu kapsamında, enerji sektöründen kaynaklanan karbon emisyonları 2021 ile 2035 arasında yüzde 82,8 azalarak, 2035 yılına kadar 27,6 milyon ton emisyon seviyesine gerileyecek.

Mevcut durum senaryosuna göre de kömürün enerji karışımının bir parçası olarak kalması, Türkiye’nin 2053 karbon nötr hedefine ulaşmasının zor olacağına işaret ediyor.

Bundan sonraki süreçte, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın yıllık, yüzde 0,5’inin yeni enerji yatırımlarına aktarılması durumunda, Kömürden Çıkış Senaryosunun gerçekleşmesi mümkün olabilir.

* Rapor;  Kömürün Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal), Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN EUROPE), Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA), WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Greenpeace Akdeniz, İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği ile 350.org için APLUS Enerji tarafından hazırlanmıştır.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. | Usta Tasarım tarafından düzenlenmiştir.