DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21807140,67%
Mersin
29°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

SAĞLIK BAKANLIĞINI UYARIYORUZ

SAĞLIK BAKANLIĞINI UYARIYORUZ

ABONE OL
Eylül 9, 2021 10:58
SAĞLIK BAKANLIĞINI UYARIYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAĞLIK BAKANLIĞINI UYARIYORUZ

    GEBELERİN COVID-19 AŞILARINI BİR AN ÖNCE TAMAMLAYIN

Ülkemiz yeniden COVID-19 pandemisinin yarattığı sorunlarla boğuşmaya başladı. 2020 Mart ayında ilan edilen ve aradan geçen bir buçuk yıla karşın kontrol altına alınamayan pandemi, aslında sağlık sistemimizin, ne denli yanlış olduğunun en önemli göstergelerinden bir oldu.

TTB olarak yıllardır koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini anlatmaya çalıştık.  Otelcilik hizmetlerinin simgesi olan kocaman şehir hastaneleri  yerine birinci basamağın güçlendirilmesi, kamusallaştırılması, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verilmesi ve yatırım yapılması gibi önerilerimizi yıllardır sunduk ancak gerek hükümet ve gerekse sağlık bakanlığı bizleri duymazdan geldi ve sağlık bakanlığına ayrılan bütçenin önemli bir kısmını tedavi edici sağlık hizmetlerine yatırdı, sağlık çalışanlarını kadrosuz, güvencesiz, insanca yaşanacak temel ücretten çok uzak bir sisteme mahkûm etti.

Sağlık sistemimizdeki yanlışlar hem pandeminin yönetilmesinde hem de aşı politikalarının yönetilmesinde kendini gösteriyor ve resmi rakamlara göre bile günde 280 civarında insanımız ölüyor, her gün 20 bini aşkın vaka ile karşılaşıyoruz

Mersin Tabip Odası olarak pandeminin başladığı ilk andan itibaren sağlık bakanlığını uyardık  ve önerilerimizi sunduk. Bugün de pandemi konusunda üç önemli konuyu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Birincisi; gebelerin aşılanması konusudur. Gerek Mersin’de gerekse de ülke genelinde COVID-19 aşısı yapılmamış gebeler hastalığı çok ağır geçiriyor ve her gün birkaç gebemizi kaybediyoruz ne yazık ki. Gebelerin aşılanması konusunda kadın doğum uzmanlarının da yeterince bilgilendirilmemesi sonucu gebeler aşıdan uzak duruyor ve bu hatayı da canlarıyla ödüyorlar. TTB, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(TJOD) ve Halk Sağlık Uzmanları Derneği’nin(HASUDER) yayınladığı güncel durum değerlendirmesine göre, gebelerin aşılanması bir an önce yapılmalı ve bunun için 3 aylık sürenin dolması bile beklenmemelidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığına önemli bir görev düşüyor ve bu bilgilendirmenin çok yaygın olarak aile hekimlerine, kadın doğum uzmanlarına ve gebelere de ulaştırılması gerekiyor.

İkinci önemli konu; okulların açılması sırasında gerekli önlemlerin alınıp alınmadığıdır. Bu hafta başında açılan okullarda Mersin Tabip Odası olarak yaptığımız gözlemlere göre pandemi ile ilgili önlemler çok eksik alınmış ve sadece okul müdürleri tarafından kendi okullarını sorunsuz göstermeye yönelik öğretmenlerden imza alınması ile sorunların üzeri örtülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulları açık tutacağız beyanı önemlidir ve doğrudur. Ancak önlemlerin yetersiz olması nedeniyle kısa süre içerisinde tekrar okulları kapatacak aşamaya gelinmesi ihtimali yüksektir. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde 12 yaşından itibaren tüm çocuklar aşılanmalı, yüzde 66 olan öğretmenlerin aşılanma oranı konusunda gerekli tedbirler alınarak bu oran yüzde 100’e çıkarılmalı, okulların sınıf kalabalığı, öğretmen ve personel açıkları acilen giderilmeli ve pandemide kullanılmak üzere okul bütçeleri yeterince arttırılmalıdır. Bizler okulların açık tutulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz ama hiçbir önlem almadan bunun mümkün olmadığını da biliyoruz.

Üçüncü önemli konu; Mu varyantına karşı sağlık bakanlığı tarafından hiçbir önlem alınmamasıdır. Mu varyantı, Güney Amerika’da ve özellikle Panama’da yaygın olarak görülen ve DSÖ tarafından incelenmeye alınması gerektiği bildirilen bir varyant. Daha çabuk bulaşma ve daha ağır hastalık yapma olasılığı da olan bir varyant ve henüz Türkiye’de iki kişide olduğu bildirilmektedir. Oysa sağlık bakanlığı PCR pozitif kişilere yeterince genom analizi yapmamakta ve bu nedenle de değişik mutasyonların sayı ve oranları konusunda yeterince bilgi sahibi olamamakta, vatandaşı da hiç bilgilendirmemektedir.

Mersin Tabip Odası olarak bu mutasyonların aşının yeterince yapılmaması, önlemlerin yeterince alınmaması nedeniyle göz göre göre geldiğini, DSÖ’nün uyarılarına bir an önce uyulması ve daha fazla vatandaşımızın ölümünün önüne geçilmesini sağlık bakanlığından talep ediyor, bu sürecin takipçisi olacağımızı, vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda gerekli hassasiyeti her zaman göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Pandemi konusunda yapılan bu eksiklik ve hatalar gerek vatandaşın hayatına mal olması nedeniyle ve gerekse de sağlık çalışanlarının iş yükünü arttırması nedeniyle çok önemlidir. Mersin’in çeşitli sağlık kurumlarında çalışan onlarca hekimin son birkaç ay içerisindeki istifaları incelendiğinde bu yönetimsel hataların nelere yol açtığı açıkça görülecektir.

Mersin Tabip Odası ve TTB olarak bizim bu konuda sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu sorunlar karşısında Sağlık Bakanlığını uyarmaya ve halkımızı da bilgilendirmeye devam edeceğimizi tekrar belirtiyoruz. 09.09.2021

                MERSİN TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.