DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21127000,06%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MERSİN VALİLİĞİ DUYURDU: İŞTE 6 EYLÜL VE SONRASI YENİ “SALGIN ÖNLEMLERİ DÖNEMİ!”

MERSİN VALİLİĞİ DUYURDU: İŞTE 6 EYLÜL VE SONRASI YENİ “SALGIN ÖNLEMLERİ DÖNEMİ!”

ABONE OL
Eylül 6, 2021 15:26
MERSİN VALİLİĞİ DUYURDU: İŞTE 6 EYLÜL VE SONRASI YENİ “SALGIN ÖNLEMLERİ DÖNEMİ!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN VALİLİĞİ DUYURDU: İŞTE 6 EYLÜL VE SONRASI YENİ “SALGIN ÖNLEMLERİ DÖNEMİ!”

Okulların açılması ve sosyal hayattaki düzenlemelerle 6 Eylül sonrasında aşı olmayanlardan PCR testi istenecekken, durum uçak, otobüs ve diğer toplu taşımalarda da geçerli olacak. Mersin Valiliği PCR testinin zorunlu olduğu alanları açıkladı.

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerde 6 Eylül tarihiyle birlikte Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak. PCR testleri, aşı olmayanlar için birçok alana giriş bileti niteliği görecek.

Mersin Valiliği’nin bugün kamuoyuna açıkladığı PCR testi genelgesi, yarın itibariyle uygulanacak.

48 SAATLİK NEGATİF PCR İSTENECEK

6 Eylül’den sonra aşısı tamamlanmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerden 48 saat içinde sonuçlanmış negatif PCR testi istenecek. PCR testi düzenlemesi 18 yaş ve üstü vatandaşlar için geçerli olacak.

EĞİTİM PERSONELİ

Eğitim personelinden de düzenli PCR testi istenecek.

ÖĞRENCİYLE TEMAS HALİNDEKİ ÇALIŞANLAR

Öğrencilerle temas eden aşı olmamış eğitim personeli, kantin çalışanları, servis şoförleri ve rehber personelinden de PCR testi istenecek.

ÖĞRETMENDEN HAFTADA 2 PCR İSTENECEK

Aşı olmamış öğretmen ve okul personelinin haftada 2 kez PCR testi görülecek. PCR sonuçları okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

MASKE VE ATIK KUTULARI BULUNDURULACAK

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutuları bulundurulacak ve bunların günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak.

MASKELERİ MEB TEMİN EDECEK

Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.

ÖĞRENCİLERİN AİLELERİNE AŞI ÖNERİSİ

Öğrencilerle aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin de aşılı olmaları, tam doz aşılarını tamamlamış olmaları öneriliyor.

OKUL SERVİSLERİ

Servislerde koltuklara numara verilecek ve oturma listesi oluşturulacak. Bu liste serviste görünür yerde asılı olacak. Böylelikle servis kullananların aynı yerde oturması sağlanacak.

YOLCULUKLARDA PCR TESTİ TALEBİ

Uçak, tren, otobüs ve diğer toplu taşıma araçları için de PCR testi gerekecek.

KONSER, SİNEMA, TİYATRO İÇİN PCR TESTİ İSTENECEK

Konser, tiyatro, sinema gibi toplu faaliyetler için PCR testlerinin ibraz edilmesi gerekecek. 48 saat içinde yapılan negatif PCR testi olmayanlar etkinliklere katılamayacak.

AŞISIZ İŞÇİYE PCR ŞARTI

Koronavirüs aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek.

İŞTE MERSİN VALİLİĞİ’NİN DUYURDUĞU YENİ KARARLAR:

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 01/09/2021 tarihinde Mersin Vali Yardımcısı İbrahim

KÜÇÜK başkanlığında; İçişleri Bakanlığının 31.08.2021 tarihli ve 13807 sayılı “PCR Zorunluluğu”

konulu genelgesinin ilimizdeki uygulamasına yönelik ayrıntıları görüşmek üzere olağanüstü

toplandı.

İçişleri Bakanlığının 20.08.2021 tarihli ve 13441 sayılı Genelgesine dayalı olarak İl Umumi

Hıfzıssıhha Kurulumuzun 2021/34 nolu kararında;

 ­ Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilmesi,

 ­ 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesine yer verilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığınca da 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan “Kovid­19 Salgınında

Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberinde” öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenileceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren ilimiz genelinde uygulanmak üzere aşağıdaki kararlar alınmıştır;

 1. Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin/görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (Covid­19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek ve sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır.

2. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebileceklerdir.

 3. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte

(okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs

vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.