DOLAR 32,8361 0.05%
EURO 35,2303 -0.03%
ALTIN 2.492,990,15
BITCOIN 21273030,63%
Mersin
30°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MERSİN TÜRKADINLAR BİRLİĞİ; bünyesinde EŞİTLİĞE ULAŞMAK VE AYRIMCILILIK, TA GÜVENCE

MERSİN TÜRKADINLAR BİRLİĞİ; bünyesinde EŞİTLİĞE ULAŞMAK VE AYRIMCILILIK, TA GÜVENCE

ABONE OL
Kasım 18, 2021 08:49
MERSİN TÜRKADINLAR BİRLİĞİ; bünyesinde EŞİTLİĞE ULAŞMAK VE AYRIMCILILIK, TA GÜVENCE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN TÜRKADINLAR BİRLİĞİ;  bünyesinde

EŞİTLİĞE ULAŞMAK VE AYRIMCILIKLIKTA GÜVENCE toplantısı yaptı; Resmi kurumlar işbirliği ile

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yerel faktörlerin farkındalığının artırılması ve hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlenmesi bakımı son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvencenler sağlayan sözleşmeler ve  ilgili Tanınırlığın ve uygulanmasının sağlanması için AB Delegasyonu destekli Türk Üniversiteli kadınlar Derneğinin de ortak katkı verdiği

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ NİN 2020 Ocak ayında başlattığı 35 il 7 coğrafi bölgede eşitliğe ulaşmak ve ayrımcılıkta mücadelede ‘’güvencelerimiz ‘’ başlıklı proje kapsamlı kahvaltı düzenlendi.

Toplantıya konuşmacı ve katılımcı olarak[U1] ; kadın muhtarlar, aile ve sosyal politikalar il müdür yardımcısı ÇİĞDEMGÖLLÜ; barodan kadın hakları avukatı; ARZU GÜNAY ve belediyelerden kadın hakları birim temsilcileri katılımı ile toplantı gerçekleşti; Daha sonra topluca günün anısına pasta kestiler, toplu resim çektirdiler. Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesinin Mersin’de yapılan 1. İzleme Çalışmaları tamamlandı.

Türk Kadınlar Birliği,  kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda Mersin’de hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar, şiddet ile eğitim ana temalarında ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde bir izleme çalışması yürütülmüştür. 1. İzleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Mersin Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi katılmıştır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme çalışmalarından beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.

Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Mersin’de de sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.

Türk Kadınlar Birliği MERSİN ŞUBESİ;


 [U1]

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.