DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21126440,07%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAŞKAN YILMAZ; “TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ”

BAŞKAN YILMAZ; “TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ”

ABONE OL
Eylül 22, 2021 12:08
BAŞKAN YILMAZ; “TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAŞKAN YILMAZ; “TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ”

Toroslar Belediyesi’nin, Irak Türkmen Cephesi ile ortaklaşa düzenlediği “Irak Türkmenlerinin Durumu ve Olası Gelişmeler” Konferansı birlik ve beraberliğin en güzel örneği oldu.

Türkiye’nin, dünyadaki Türkmen kardeşlerinin her zaman yanında olduğunu söyleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Türk milleti; dün olduğu gibi bugün de Türkmen kardeşlerinin sonuna kadar arkasındadır, yanındadır” dedi.

Tarihten günümüze Irak’taki Türkmenlerin var olma mücadelesinin, Irak’ta kurulan yeni hükümetten beklentilerin, Kerkük’ün güvenliği ve yönetimiyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı konferansa Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü konuşmacı olarak katıldı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa; MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, MHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Cemil Parlar, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, MHP Akdeniz İlçe Başkanı Mehmet Göverçile, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Ömer Gürsoy, MHP Toroslar İlçe Başkan Yardımcısı Nazmi Kunt, Türk Ocakları Mersin Şube Başkanı Dr. Ünal Kılıç, Toroslar Ülkü Ocakları Başkanı Vural Koparan, MHP Yenişehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Ferda er, Türk Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı ve Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan, Irak Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu, Irak Türkmen Cephesi Mersin Türkiye temsilcisi İl Koordinatörü Yardımcısı Fahrettin Karataş, Irak- Türkiye Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Mersin temsilcisi Sabah Özler, iş insanları, belediye meclis üyeleri ve Türkmen vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu yaparak, kendilerinin her zaman yanında olan Başkan Yılmaz’a teşekkür etti.

Başkan Yılmaz: “Türkmen Kardeşlerimiz Büyük Adaletsizliklerle Karşı Karşıya Kalmaktadır”

Daha sonra söz alan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da Irak’ta 10 Ekim’de yapılacak parlamento genel seçiminin büyük önem taşıdığını, bunun Türkmenlerin geleceğini de etkileyecek bir seçim olacağını söyledi.

Konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Türk milleti gönül ve kültür coğrafyalarında varlık-birlik mücadelesi veren soydaşlarının her zaman, her şart altında yanında olmuş, bu kapsamda tarafını ve tercihini sağlam bir iradeyle göstermiştir.

Asırlara dayanan, ortak acı ve anılarla beslenen, köklü ve ahlaki kucaklaşmayla temellenen, tarih ve inanç bağlarıyla zenginleşen millet olma hali Türklüğün geçmişten bugüne uzanan devasa başarısıdır.Komşu coğrafyaların kaotik ortamında özellikle Türkmen kardeşlerimizin hayata tutunma; aynı zamanda milli hatıralarını ve millet olma haysiyetlerini fedakârca muhafaza çabaları takdir ve taltif edilmesi gereken bir kazanımdır.Ancak üzüntüyle belirtmeliyiz ki; Irak Türkmenleri, mensubu oldukları Irak toplum ve siyaset alanında sürekli hak mahrumiyetlerine uğramaktadır.Külfette adeta bir ok gibi öne fırlayıp Irak’ın siyasi ve toprak bütünlüğünü cesaretle savunan, fakat sıra ülke yönetimine geldiği zaman görülmeyen, duyulmayan, son tahlilde hakları teslim edilmeyen Türkmen kardeşlerimiz büyük adaletsizliklerle karşı karşıya kalmaktadır.Bu anlamda; 10 Ekim’de yapılacak Parlamento genel seçimi büyük önem taşımaktadır. 2005 seçimleri sonrası ilk kez tüm Türkmen partilerinin tek listede seçime katılıyor olması, bu konsensüsün sağlanmış olması; ortak bir iradenin temsil edilmesi bakımından son derece değerlidir” ifadelerinde bulundu.

“Türk Milletinin Beka Mücadelesi Durmayacak, Beklemeyecek, Kesilmeyecektir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir sözüne de konuşmasında yer veren Başkan Yılmaz; “Genel Başkanımız, Türkmen Beyimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi: “Türkmenlerin varlık mücadelesi nice cana, nice badireye, nice bedele mal oldu. Türklüğün beka mücadelesi asırlara hem mühür vurdu, hem de istikamet çizdi. Bu haklı ve tarihi mücadele halen devam ediyor. Ancak çok iyi bilinmelidir ki; Türk milletinin beka mücadelesi durmayacak, beklemeyecek, kesilmeyecektir. Türk milleti;dün olduğu gibi bugün de Türkmen kardeşlerinin sonuna kadar arkasındadır, yanındadır.Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun” dedi.

“Verilen Bu Mücadele Son Derece Kıymetlidir”

Türkiye’nin, uydu devlet rolünü hiçbir zaman kabul etmeyeceğine de dikkat çeken Başkan Yılmaz; Irak’ın yerel ve siyasi dinamiklerinin, Türkmen kardeşlerimizin yereldeki dertlerini, sıkıntılarını öncelikle anlamak, algılamak ve buna uygun davranmak mecburiyetinde olduğunu söyledi. Yılmaz, “ Bu açıdan verilen mücadele son derece kıymetlidir. Türkiyemiz yeni bir yola girmiştir. Kendisine biçilen uydu devlet rolünü reddetmiştir. 31 Mart 2021 tarihi itibariyle Türk Keneşi bildirgesiyle Türkiye’nin dünyanın her yerindeki Türk varlığı ortaya konmuştur. Emperyal güçlerin her türlü sabote etme, durdurma, yavaşlatma ve en önemlisi birbirine düşürme stratejileri bizim birliğimiz, varlığımız daim oldukça ortadan kaldırılacaktır. Bu yolda hizmet eden değerli başkanlarımıza ve tüm kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Milletvekili Kılavuz: “Canımızla, Kanımızla Türkmen Soydaşlarımızlayız”

Milletvekili Olcay Kılavuz da programı düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederek; “Türkmen kardeşlerimiz bizler için bir kara sevdadır. Çok büyük yeri ve önemi olan bir aşktır. Başbuğumuz rahmetli Alparslan Türkeş Bey’in ifade ettiği gibi; “Nerede bir Türk yaşıyorsa bizim ilgi alanımız orasıdır”. Türk’ün, Türk’ten başka dostu olmadığını görmekteyiz. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Kerkük’te yapılan seçim, soydaşlarımızın kaderinin, geleceğinin bir seçimidir. Bütün Türkmen soydaşlarımız, tek yürek, tek nefes olarak bu milli davayı destekleyip ve çıkacak olan milletvekilleriyle Türkmen davasının savunuculuğunu daha güçlü bir şekilde yapacaklardır. Bizim gönlümüz, Irak’ın toprak bütünlüğüyle yanadır. Liderimiz Devlet Bahçeli’nin öncülüğünde canımızla, kanımızla Türkmen soydaşlarımızın yanındayız.  10 Ekim’de yapılacak bu seçimde inşallah Türkmen soydaşlarımız başarılı olurlar” şeklinde konuştu.

“Konferansta, Kerkük Türküleri Milli Duyguları Doruğa Çıkardı”

Konferansın sonunda Kerkük Türküleri de geceye renk kattı.Başkan Yılmaz, Türk ve Türkmen bayraklarıyla söylenen türkülere eşlik etti.

Konferansı veren Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü; “O topraklarda bir adalet sağlanacak. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ana vatanımızdaki soydaşlarımızın desteği ve nefesiyle, kalıcı olduğumuz sürece inşallah hiç kimse Türkmenleri orada dize getiremeyecektir. Türkmenler bundan sonra da her türlü baskıya karşı direnmeye devam edecektir. Allah, tüm Türk dünyasının yar ve yardımcısı olsun. Irak Türklerinin sıkıntılarına, dertlerine kulak verdiği için Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Irak Türkmen Cephesi Mersin İl Koordinatörü Muhammed Zamo Oğlu, Başkan Yılmaz’a bir tablo hediye ederek teşekkür etti.Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü de Başkan Yılmaz’a Tarihi Kerkük Kalesi Tablosu hediye ederken, Başkan Yılmaz ise Tütüncü’ye Türk dili, kültürü ve tarihinin en değerli anıtlarından olan Orhun Yazıtları’nın, minyatür örneğini takdim etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.