DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19789301,99%
Mersin
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BARO BAŞKANI ÖZDEMİR: “BİZİ DUYUN, SESİMİZE VE TALEPLERİMİZE KULAK VERİN”:

BARO BAŞKANI ÖZDEMİR: “BİZİ DUYUN, SESİMİZE VE TALEPLERİMİZE KULAK VERİN”:

ABONE OL
Ağustos 22, 2022 15:28
BARO BAŞKANI ÖZDEMİR: “BİZİ DUYUN, SESİMİZE VE TALEPLERİMİZE KULAK VERİN”:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BARO BAŞKANI ÖZDEMİR: “BİZİ DUYUN, SESİMİZE VE TALEPLERİMİZE KULAK VERİN”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile Adalet Bakanlığı arasında CMK ücret tarifesinin belirlenmesine yönelik gerçekleşecek görüşme öncesi, Mersin Barosu yönetimi basın açıklaması ve oturma eylemi yaparak, avukatlık asgari ücret tarifesinin ve CMK ücretlerinin istenilen seviyeye çıkarılmasını talep etti. Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir konuşmasında,Bilinsin ki bu uyarı, sonrasındaki eylemliliğin habercisidir. Bizi duyun, sesimize ve taleplerimize kulak verin” dedi.

“AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİNDE VE CMK ÜCRETLERİNDE GERÇEK İYİLEŞTİRME İSTİYORUZ”

Mersin Barosu yönetimi ve avukatların katılımıyla Mersin Adliye bahçesinde düzenlenen basın açıklamasında Baro Başkanı Av. Gazi Özdemir, “Avukatlık asgari ücret tarifesinde ve cmk ücretlerinde gerçek iyileştirme istiyoruzbaşlığıyla yaptığı konuşmasında,“20 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirlenen ücretlerin ülkedeki ekonomik gelişmelerin gerekleriyle bağdaşmadığı, CMK Ücret tarifesinin ise Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin oldukça altında olduğu, emek ve mesainin karşılığı olmaktan öte külfete dönüştüğü açıktır.

5 Temmuz 2022 tarihinde TBB ve Baro Başkanları ile Adalet Bakanı arasında yapılan görüşmelerde ortaya çıkan, tarifelerin Eylül ayı başında yayınlanması için ortak çalışma yapılması yönündeki iradeyi, olması gereken bir yöntem olarak önemli görüyoruz.

“TÜM BAROLARIN ORTAK TALEBİ VE KARARLILIĞININ YANSIMASIDIR”

Bugün, TBB ile Adalet Bakanlığı arasında CMK Ücret Tarifesinin belirlenmesine yönelik bir görüşme gerçekleştirilecektir. Görüşme esnasında TBB tarafından dile getirilen iyileştirme 06.07.2022 tarihli açıklamada ifade edildiği üzere tüm baroların ortak talebi ve kararlılığının yansımasıdır. Ceza yargılamasında avukatın varlığı işkence ve kötü muameleyle ve hukuka aykırılıklarla mücadelenin bir parçası, hak arama özgürlüğünün garantisi, adil yargılanma hakkının olmazsa olmazıdır.

Adil bir yargılamanın ancak savunmanın katılımıyla var olabileceğini kabul eden hukuk devleti; ücret tekeli nedeniyle, yargının kurucu unsuru savunma için CMK görevlendirmelerini mevcut ücret politikalarıyla dayatmaktan ve bir angaryaya dönüştürmekten vazgeçmelidir. Öncelikle ve önemle saptamak gerekir ki; CMK hizmetleri için AAÜT dışında bir belirleme kabul edilemez. Avukatlık asgari ücret tarifesinin (AAÜT) onda birine denk gelen CMK ücretleri, her biri en az 3 yıl süren bir davanın ücreti olarak avukatlara reva görülemez.

“BU UYARI, SONRASINDAKİ EYLEMLİLİĞİN HABERCİSİDİR”

Biz Mersin Barosu avukatları olarak bir kez daha yineliyoruz; Barolarımızın ortak kararına uygun TBB taleplerinin arkasındayız. Bu nedenle, yapılacak değerlendirmelerde görüşlerimizin dikkate alınmasını bekliyoruz. Bilinsin ki bu uyarı, sonrasındaki eylemliliğin habercisidir. Hak ettiğimiz ücretler belirleninceye kadar temsil yetkimizden aldığımız haklara dayanarak daha önce belirttiğimiz gibi aşamalı eylem planlarını hayata geçirme kararlılığında olduğumuzun ve mücadeleyi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bizi duyun, sesimize ve taleplerimize kulak verin” ifadesini kullandı.

Basın açıklamasının ardından Baro yönetimi ve avukatlar, bir dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.