Bakan Kurum’dan 81 İlde Sosyal Konut Projesi ile ilgili açıklama:

Bakan Kurum’dan 81 İlde Sosyal Konut Projesi ile ilgili açıklama:

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dev sosyal konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, projede gelir ve yaş skalası oluşturulacağını söyledi. Kurum, aİstanbul’da aylık geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar başvuru yapabilecek. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dev sosyal konut projesiyle ilgili detayları açıkladı.

Bakan Kurum, “Aylık taksitleri asgari ücretlinin ödeyebileceği bir tutar olacak. Bir hane gelirinin yüzde 30’u konut harcamasıdır. 5500 TL; eşinin de çalıştığını düşünelim…. Onun da yüzde 30’u olmalı ki yaşayabilsin…” diye konuştu.

-Vade sayısının 240’a kadar varacağını açıklayan Bakan Kurum, “30 yas altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılarak yaş skalası ve oran koyacağız.” dedi.

İşte Bakan Kurum’un açıklamalarından satırbaşları:

Ankara’da İstanbul’da çok iddialı rakamlar çıkacak. Arsa konusu da var. Diyelim ki eve giremedin arsaya başvurup kendi evini yapabileceksin.

Yeni evlilerden kastımız gençler, yeni evliler diye bir kategori olmayacak.

HAZİNE’DEN DESTEK

(Emlak konutun geçmişteki uygulaması ve bitiminde ödeme) orta ve orta üste hitap eden; amacımız bütün gelirlilerin alabileceği şekilde bir çalışma yapıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı’mız inşallah destek verecek.

Anahtar teslimini lansman itibariyle 2.5-3 yıllık sürede gerçekleştireceğiz.

Bakan Kurum, “konut sayısının 150-200 binin üzerinde olacak mı?” sorusuna “13 Eylül’de açıklanacak Ankara’daki program ile anlatılacak” diye cevap verdi.

Kurum, ayrıca ofislerin konutlara dönüştürülmesiyle ilgili de “Görünen 50 bin ama daha üstünde olabilir. Plazaları satmadıysa satıp da muvaffakiyet alabildiyse imar tadilatı ile yapabilir. Arzı arttıracağız.” dedi.

yılık taksitlerin asgari ücretlinin ödeyebileceği bir tutar olacağını duyurdu.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. | Usta Tasarım tarafından düzenlenmiştir.