DOLAR 32,9196 -0.38%
EURO 35,8660 -0.22%
ALTIN 2.526,30-0,95
BITCOIN 2203903-0,77%
Mersin
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN!:

ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN!:

ABONE OL
Ağustos 3, 2022 16:34
ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN!:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!

Bugün 3 Ağustos 2022…

ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN!

GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!

Bugün 3 Ağustos 2022…

Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti.

Osman Kavala tam 1737 gündür, diğer arkadaşlarımız ise 100 gündür haksız ve suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz.

Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi.

2013 Haziran’ında, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması, yurttaşların nefes almasını daha da zorlaştırıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyor.

Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekana dönüştü Gezi.

Farklı mücadele alanları kesişti ve ülkemizin mücadele tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü.

Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın siyasal temsilcisi AKP’nin karşısına dikildi milyonlar.

Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu.

Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar.

Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar.

Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor.

Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

100. günde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin!

Biz kazanacağız, Gezi kazanacak!

03.08.2022

TMMOB MERSİN İL İKOORDİNASYON KURULU SEKRETERİ

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBE BAŞKANI

İBRAHİM YÜCESOY

TMMOB MERSİN İL İKOORDİNASYON KURULU

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

ÇEVRE MÜH.ODASI MERSİN ŞUBESİ

ELEKTRİK MÜH. ODASI MERSİN ŞUBESİ

FİZİK MÜH.ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

GIDA MÜH. ODASI MERSİN ŞUBESİ

HARİTA MÜH. ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

İÇ MİMARLAR ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

İNŞAAT MÜH. ODASI MERSİN ŞUBESİ

JEOFİZİK MÜH. ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

JEOLOJİ MÜH. ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

KİMYA MÜH. ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

MADEN MÜH. ODASI  MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

MAKİNA MÜH.ODASI MERSİN ŞUBESİ

MİMARLAR ODASI MERSİN ŞUBESİ

PEYZAJ MİMARLARI ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

ŞEHİR PLANCILARI ODASI MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

ZİRAAT MÜH. ODASI MERSİN ŞUBESİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.