60 BARO BAŞKANI TEKLİFİN GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN MECLİSE DİLEKÇE VERECEK

YEŞİLBOĞAZ: “AKLISELİMİN GALİP GELMESİNİ BEKLİYORDUK, OLMADI”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 60 baro başkanının, çoklu baro ve nispi temsil sistemini  içeren yasa değişikliğinin görüşüldüğü Meclis Genel Kuruluna katılıp, görüşlerini aktarmak için hükümet yetkililerinden istedikleri randevu talepleri kabul edilmedi.  60 baro başkanı teklifin geri çekilmesi için Meclise dilekçe verecek. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Herkes kör, sağır, dilsiz. Aklıselimin galip gelmesini bekliyorduk, olmadı. Teklif geri çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“GELİN ÇAY, KAHVE İÇİN AMA KONUŞMAYIN”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz konuşmasında, “Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören teklifin görüşüldüğü TBMM Genel Kuruluna baro başkanları olarak katılıp görüşlerimizi aktarmak için hükümet yetkililerinden randevu istedik. Bizlere, ‘Gelin buyrun çay, kahve için ve sadece dinleyin. Biz bu yasayı çıkaracağız. Bu konuları sizinle görüşmeyeceğiz’ denildi. Bizler, idam fermanımızın okunacağı, baroların parçalanışının imza altına alınacağı ve bizlere söz hakkı verilmeyeceği bir genel kurula katılmayacağımızı net bir şekilde söyledik. Çünkü bizimle ilgili verilen kararı, söz hakkı verilmeden acı içinde izleyeceğiz. Aklıselimin galip gelmesini bekliyorduk. Maalesef aklıselim davranan çıkmadı. Herkes kör, sağır, dilsiz. Böyle bir süreç yaşıyoruz. Yasa çıkınca tüm olumsuzluğu Türkiye’ye duyurmak adına burada nöbet tutacağız. Aklıselim galip gelmezse, bu yasa Meclisten çıkarsa, başka demokratik yöntemlerimizi uygulayacağız” ifadesini kullandı.

“DEMOKRATİK HAKLARIMIZ POLİS ŞİDDETİYLE ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR”

Ankara’da Kuğulu Park’ta 60 baro başkanı olarak TBMM’de görüşülmeye devam edilen yasa teklifinin geri çekilmesi için avukatlardan imza topladıklarını söyleyen Yeşilboğaz, “Türkiye Büyük Millet Meclisine dilekçe vererek, çoklu baro ve nispi temsil sistemini içeren Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören teklifin geri çekilmesi talebinde bulunacağız. Bunun için meslektaşlarımızdan imza toplayacağız ama polis engeliyle karşılaşıyoruz. Polis barikatı kurularak meslektaşlarımız bizlere yaklaşmasına müsaade edilmiyor. En demokratik olan haklarımız polis şiddetiyle engellenmeye çalışılıyor. Çoklu baro sistemine 80 baro karşı çıkıyor. 130 bin avukatın 129 bini net bir şekilde baroların vesayet altına alınmasına, bölünmesine karşı. Bizler, ‘baromuza sahip çıkacağız, baromuzdan ayrılmayacağız, meslek yeminimize sadık kalacağız’ şeklinde beyanda bulunmak amacıyla imza kampanyası düzenledik. Bu imzaları da daha sonra Meclise göndereceğiz. Teklifin geri çekilmesi için tüm demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Teklif geri çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.