Kaskınız Kaskonuzdur

Ülkemizin de önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl ortalama 5.500 vatandaşımız yaşamını yitirmekte, 250.000 vatandaşımız yaralanmakta ya da sakat kalmaktadır. Meydana gelen kazalara karışan araçların %22’sini motosiklet sınıfı araçlar oluşturmaktadır.
İlimizde meydana gelen kazalarda ise, yıllık ortalama 130 vatandaşımız yaşamını yitirmekte, 8.000 vatandaşımız yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. Meydana gelen kazalara karışan araçların %35’ini motosiklet sınıfı araçlar oluşturmaktadır.
İlimiz iklim ve coğrafik koşullarının uygun olması, fiyat, yakıt ekonomisi, trafikte zaman kazandırması, son dönemde pandemi nedeniyle bireysel ulaşım araçlarına yönelik artan talepler neticesi ilimizde motosiklet kullanımının ve motosiklet kullanıcılarının karıştığı kazaların arttığı gözlemlenmektedir. İlimizde kayıtlı 660.000 aracın 153.000’ni motosiklet sınıfı araçlar oluşturmakta olup, ilimiz tescilli motosiklet sayısında ülkemiz genelinde 7. Sırada bulunmaktadır.
Yapılan araştırmalarda koruma başlığı (KASK) kullanımının meydana gelen kazalarda ölümleri %40, kafa yaralanmalarını ise %70 oranında azalttığı tespit edilmiştir.
Bu bağlamda; İlimizde motosiklet sürücülerinin karışabileceği kazaların önlenmesi, meydana gelen kazaların en az kayıpla atlatılabilmesi için “Ben de Kaskımı Takıyorum” sloganı ile hazırlanan kampanya tanıtım etkinliği Sayın Valimiz Ali İhsan SU, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet ŞAHNE ve il protokolünün katılımlarıyla yapıldı.
“Ben de Kaskımı Takıyorum Kampanyası”; ilimizde motosiklet kullanıcılarının, kask ve diğer koruyucu ekipman kullanımını bir kültür ve alışkanlık haline getirinceye kadar devam edecek olup, bu süreçte bilgilendirme ve denetleme faaliyetlerine ağırlık verilecektir.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. | Usta Tasarım tarafından düzenlenmiştir.