BÜYÜKŞEHİR, MERKEZDEN MUT’A HER YANI SANATLA KUŞATIYOR

MUT’TA ATIK LASTİKLER SANATA DÖNÜŞÜYOR 

BÜYÜKŞEHİR, MUT’TA 350 LASTİKTEN RENGARENK SAKSILAR VE KUĞULAR YAPTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in sanatı önceleyen yönetim anlayışı, kent merkezinden Mut’a kadar her alanda etkisini gösteriyor. Büyükşehir ekipleri tarafından Özgecan Aslan Barış Meydanı resimlerle kuşatılırken, kent merkezine 180 kilometre uzaklıktaki Mut İlçesi’nde de atık lastiklerden yapılan rengarenk saksılar ve kuğular ilçeyi güzelleştiriyor. Kısa süre içerisinde 350 lastikten yapılan figürler, refüjlerde hem bitkileri koruyor hem de Mutlular’ı daha mutlu ediyor.

Mersin’i kültür ve sanatta Avrupa’nın sayılı kentlerinden birisi yapmayı hedeflediklerini her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yönetim anlayışı, hem kent merkezinde hem de ilçelerde yurttaşlara sanatın en güzel örneklerini sunuyor. Kent merkezindeki Özgecan Aslan Barış Meydanı’nı kadın, çocuk, özgürlük, barış ve Koronavirüs gibi temalardaki resimlerle kuşatan Büyükşehir ekipleri, merkeze 180 kilometre uzaklıktaki Mut İlçesi’nde de araçların atık lastiklerini sanata dönüştürüyor.

Büyükşehir ile kent merkezi renkleniyor

Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki 34. Cadde’de kısa süre önce başlattığı grafiti çalışmalarını sahilde de sürdürmüştü. Adnan Menderes sahil şeridindeki Özgecan Aslan Barış Meydanı içerisinde atıl halde duran Cep Sineması’nın çevresini kapatan Büyükşehir, meydanı Özgecan Aslan, kadın, çocuk, özgürlük, barış ve Koronavirüs temalı resimlerle kuşatmıştı. Güven Bozkurt, Orhan Karakaplan ve İbrahim Tokaslan’dan oluşan üç sanatçının günler süren çalışmasıyla sahildeki grilik yerini çeşit çeşit renge bıraktı. Büyükşehir, kent merkezinin yanı sıra merkeze 180 kilometre uzaklıktaki Mut İlçesi’nin refüjlerini de renklendirdi.

Mut’ta da 350 lastik dönüştürülerek, refüjleri süsledi

62 bin 600 nüfuslu Mut İlçesi’nde “Her Güzel Şeyin Bir Başlangıcı Var” sloganıyla refüjlere bitki eken Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, ilçedeki araçların atık lastiklerini temin ederek, kendi atölyesinde sanata dönüştürüyor. Lastikleri boyayıp rengarenk saksılara ve kuğulara dönüştüren ekipler, kısa süre içerisinde 350 araç lastiğini kentin refüjlerine yerleştirdi. İçerisine bitkiler ekilen saksılar çiçekleri koruma görevi görürken, aynı zamanda vatandaşlara da görsel bir şölen sunuyor.  

“İşe yaramayan, eski lastikleri toplayıp, dönüştürdük”Büyükşehir Belediyesi Mut Şube Müdürlüğü personellerinden Ahmet Cumali Kasap, ilçedeki atık lastikleri kendi imkanlarıyla sanata dönüştürdüklerini belirterek, “İşe yaramayan, eski lastikleri toplayıp, dönüştürdük. Çeşitli figürler meydana getirdik. İnsanların yoğun geçiş alanı olan refüjlerde içlerine güller ektik. Bunu aynı zamanda güllerin çiğnememesi için de yaptık. Lastikleri ilçemizdeki lastikçi arkadaşlardan temin ediyoruz. Onlar da sağ olsunlar, Mut için büyük bir katkı sağlıyor” dedi.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. | Usta Tasarım tarafından düzenlenmiştir.