Başkan Ünüvar’dan 23 Nisan Mesajı

Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, TBMM’nin 100. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Ünüvar mesajında, “Bugün, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletimize ait olduğunun simgesini oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclisinin engelleri aşarak 23 Nisan 1920’de kuruluşunun 100. yıl dönümüdür. 23 Nisan 1920, vatanımızın dört bir tarafının işgal edildiği, milletimizin yok olmanın eşiğine geldiği hayati bir dönemde, milletimizin yeniden şahlanışının timsalidir. ’Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla Kurtuluş Savaşını başlatan aziz milletimiz, tüm imkansızlıklara rağmen, ayağına pranga vurulmasına izin vermemiş, o çetin mücadeleyi zaferle neticelendirmiştir. Milli iradenin tecelligahı, İstiklal Harbimizin karargahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, aynı zamanda bağımsızlığımızın sembolü olmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyada eşine az rastlanır bir maziye ve büyüklüğe sahiptir. Varlığını hürriyetine adamış bir milletin temsil edildiği; milli iradenin kalbi Meclisimizin açıldığı gün geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hatta bütün dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmiştir. Ayrıca bugünün bayram sayılmasında önemli rol oynayan 1. Dönem TBMM’nin Gülnarlı Milletvekili Ahmet Şevki Bey (Göklevent ) TBMM’nin açılışının 1’inci Yıldönümünde, bu günün bayram sayılması hakkında Başkanlığa verdiği önergesi,arkadaşının verdiği önerge ile birleştirilerek 23 Nisan günü (112) Sayılı Kanunla Ulusal Bayram olarak kabul edildi.
Bu özel günün çocuklarımıza armağan edilmesi ülkemizin emin ellerde olacağının bir göstergesidir. Çocuklar bizim geleceğimiz, her şeyimiz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi en derin saygı ve rahmetle anıyor, sevgili çocuklarımıza, dünya üzerindeki ilk ve tek bayramların da neşeli, huzurlu ve başarılarla dolu bir hayat diler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. kuruluş yıldönümünü ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum” dedi.