DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19861492,30%
Mersin
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yenişehir Belediyesi sanat galerilerini açtı

Yenişehir Belediyesi sanat galerilerini açtı

ABONE OL
Kasım 23, 2020 07:55
Yenişehir Belediyesi sanat galerilerini açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenişehir Belediyesi sanat galerilerini açtı

Mersin Yenişehir Belediyesi, dünyaca ünlü Mersinli ressam Ahmet Yeşil’in adını verdiği Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi’ni, Yeşil’in 138’inci ve bugüne kadarki en kapsamlı resim sergisi ile açtı.  Ahmet Yeşil’in 1972 yılından bu yana yaptığı 72 eserinin yer aldığı ‘Yer, zaman ve mekân’ temalı resim sergisi ve sanat galerileri ziyaretçilerden büyük beğeni aldı.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde kurulan ve ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapabilecek standartlardaki sanat galerilerinin açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve ressam Ahmet Yeşil’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Başkan Özyiğit, “Sanata olan ilgi ve alakamızı arttıracağız”

Sanat galerilerinin açılışında konuşan ve sanatla iç içe yaşayacaklarını ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Mersin’in kültüre ve sanatına hizmet eden çok değerli güzel insanlar, sanat dostları, hepiniz bu güzel günde buradasınız, hoş geldiniz, onur verdiniz.  Biz ‘Yenişehir’i kültürün ve sanatın başkenti yapacağız’ dedik. Bunu daha başkan olarak seçilmeden önce söylemiştik. Belki bir bina eksik yapacağız ama Yenişehir’de yaşayan sanat aşığı insanların taleplerinin karşılık bulması için gerekli çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Şöyle bir avantajımız var. Geçmiş dönemlerde görev yapan belediye başkanlarımız alt yapı hazırlamışlar. Bu alt yapıyı en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi gerçekten de Türkiye’nin müstesna sanat merkezlerinden birisi. Geçmiş dönemlerde burası daha çok gösteri merkezi olarak kullanılıyordu. Şimdi burası aynı zamanda bir kültür ve sanat eğitim merkezi. Burada binin üzerinde her yaştan vatandaşımız eğitim alıyordu. Pandemi kısıtlamalar getirdi ama bunu da aşacağız. Bugün Mersinimizin yetiştirdiği büyük bir değer olan Sayın Ahmet Yeşil’in ismini verdiğimiz sanat galerisini açıyoruz. İki sanat galerisini birden açıyoruz. Ahmet Yeşil’i dünya tanıyor ama Mersin ve Türkiye yeteri kadar tanımıyor. Tanıtacağız, anlatacağız ve sanatla iç içe yaşayacağız. Bugün Yenişehir’de özel bir iş yaptığımızı düşünüyorum ama yeter mi yetmez. Sanata olan ilgi ve alakamızı arttıracağız.” dedi.

Özyiğit, “Üretmeye devam edeceğiz.”

Sanat galerilerinin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Abdullah Özyiğit, üretmeye devam edeceklerini ve üretenlere de destek vereceklerini belirterek şunları dile getirdi:  “Burada tabi ki Aynur Sakuçoğlu kardeşimin çok emeği var. Ve bu işin her dakikasına koşturdu, ona acil şifalar dilerken, bir teşekkürü de sizler adına kendisine sunmak istiyorum.  Yenişehir Belediyemizin çok kıymetli çalışanları, başkan yardımcılar, müdürleri ve meclis üyelerimizin çok katkısı var. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Üretmeye devam edeceğiz. Daha yolumuz uzun. Bugün Yenişehir ve Mersin’de hep birlikte Sayın Vahap Seçer ile Mezitli’de Neşet başkanımla, Tarsus’ta Haluk başkanımla kentin başka bir kent olduğunu, buranın sosyal demokrat ve çağdaş bir anlayışla yönetildiğini göstereceğiz. Çalışmamız ve üretmemiz gerekiyor, üretenlere destek vermemiz gerekiyor. Sanat galerilerimizin açılışına katılan tüm sanatseverlere canı gönülden teşekkür ediyorum.” 

Yeşil, “Mersin’e ‘iki galeri kazandırıldı’ diyorlar ama bence üç galeri birden kazandırıldı.”

Sanat galerilerinin profesyonelce hazırlandığını ve galerinin Mersin’in sanat yaşamına ve Mersin’de sanat toplumu oluşmasında katkı sunacağını vurgulayan ressam Ahmet Yeşil, “Bugün Mersin için çok önemli bir gün. Bu mekânlara adımın verilmesinden çok bu mekânların Mersin’e kazandırıldığı için çok mutlu ve heyecanlıyım. Yıllardır sanatçı toplumundan sanat toplumuna geçmek için neler yapılması gerektiğinden söz ederim. Şimdi Mersin’e ‘iki galeri kazandırıldı’ diyorlar ama bence üç galeri birden kazandırıldı. Hem Mersin’in ihtiyaçlarını hem de ülke boyutunda sanatçıların ve sanatseverlerin ihtiyaçlarını karşılayacak. Ve çok profesyonelce hazırlanmış. Bu mekânların aynısı İstanbul’da ender görebilirsiniz. Emeği geçenler inanılmaz çaba sarf ettiler. Başkan Abdullah Özyiğit’in önerisi Aynur hanımın çabası çok önemliydi. Kendisi çok çalıştı, şuan da hasta kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu mekâna sanatçılar ve sanatseverler ulusal boyutta sahip çıksınlar. Ve bu mekânların yaşatılması çok önemli. Sahip çıktığınız ölçüde bu mekânlar yaşayacaktır. Mersin’in sanat yaşamına ve Mersin’de sanat toplumu oluşmasında katkı sunacak. Yenişehir Belediye Meclis üyelerine bu mekânların Mersin’de kazandırılmasında oy birliği ile aldıkları karar için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Antmen, “Mersin bir turizm kenti olacak, bir tatil kenti ve sanayi kenti olacak ama önce kültür ve sanat kenti olacak.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözlerini hatırlatan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise yaptığı konuşmada; “Mersin’de bu çapta bir salon sanırım henüz yapılmamıştır. Bundan dolayı Yenişehir’e çok şey katan ve daha çok şey katacağına inandığım Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Özyiğit’e çok teşekkür ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.’ Mersin bir turizm kenti olacak, bir tatil kenti ve sanayi kenti olacak ama önce kültür ve sanat kenti olacak. Tarsus, Mezitli, Yenişehir ve Büyükşehir Belediyemiz bunu başaracaktır.” İfadelerini kullandı. 

Yeşilboğaz, “Sanat olmazsa toplum olmaz”

Sanata ve sanatçıya verdiği desteklerden dolayı Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e teşekkür eden Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin belediyeleri ‘sanatın ve kültürün başkenti yapacağız Mersin’i’ diyorlardı. Bu söylemlerle olmuyordu, eyleme dökülmesi gerekiyordu. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi. Kente böyle bir yapının kazandırılması çok önemliydi, çok büyük bir eksiklikti. Sadece Mersin’in değil dünyanın bir değeri olan Ahmet Yeşil’in adının verilmesi gerçekten önemliydi. Sanata ve sanatçıya verdikleri desteklerden dolayı Abdullah Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sanat olmazsa toplum olmaz.” Dedi.

Kızıltan, “Sanat galerilerimiz hayırlı olsun”

Sanat için uğraşan ve emek veren insanlara destek vermeleri gerektiğini kaydeden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan “Mersin sanayi, lojistik, tarım kentidir, bunun yanı sıra Mersin sanat kentidir.  Mersin’in dünya ve ülke çapında sanat kenti olması için çok mücadele veren insanlar var. Bu insanlara Mersinliler olarak destek vermemiz gerekiyor. Bu anlamda Mersin’de sanat için uğraşan, emek veren ne kadar insan varsa hepsini takdir ediyor ve huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sanat galerilerimiz hayırlı olsun.” şeklinde konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından sanat galerilerinin açılışı yapıldı.

Ahmet Yeşil kimdir?

1954 yılında Mersin’de doğdu. 1973 ve 1985 yılları arasında Nuri Abaç, İlhan Çevik ve Ernnur Tuzuni atölyelerinde resim eğitimi aldı. Türkiye’de birçok koleksiyonda yapıtları yer alan sanatçının Almanya, Amerika, Kanada, Hollanda, İngiltere, Çin ve Tayvan başta olmaz üzere önemli yabancı koleksiyonlarda da eserleri bulunmaktadır. Birçok ülkede kişisel sergileri açılan Ahmet Yeşil, Unisef Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Üyesidir. Şimdiye kadar 138 kişisel sergi açtı. Ulusal ve uluslarası yarışmalarda 25 ödül aldı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.