MTSO HEYETİ BAŞKAN TARHAN’I ZİYARET ETTİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yerel Yönetimler Koordinasyonu, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ziyarette bulundu.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan başkanlığında gerçekleşen, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol’la birlikte MTSO Meslek Komitesi Başkanlarının da yer aldığı ziyarette, Mersin’i ekonomik ve siyasi anlamda çıkarmak için yapılması gerekenler konuşuldu. Mersin’de ki farklı siyasi oluşumların işbirliği içerisinde hareket ederek, kentin gelişimi için çalışması gerektiğine dikkat çekilen buluşmada, geçtiğimiz hafta Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan tartışmalara da dikkat çekildi.

‘KENTİMİZ DAHA YAŞANABİLİR OLSUN DİYE ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK’

Kentte yaşayan herkesin, Mersin’in gelişmesi için çalışması gerektiğini ifade eden MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Kentimizin daha yaşanabilir olması adına elimizi taşın altına koyduk. Bu amaçla çalışma grubu kurduk ve belediyelerimizin meclisini takip ederek hem size destek olmak yol göstermek ve yeni fikirler üretmek adına faaliyette bulunacağız. Bizler kimseyi eleştirecek ya da ödüllendirecek konumda değiliz. Yol gösteririz, projeler veririz. Ortada bir anlaşmazlık uyuşmazlık varsa bizden talep edilirse uyuşmazlığın çözülmesi adına bizde destek veririz. Gereken girişimleri yaparız. Projelerimizi inatlaşmadan kavga etmeden yapmamız gerekiyor. Önemli olan budur. Bizim çabamız da kişisel hırs ve ihtirasların önüne geçmek. Herkesin Mersin’i düşünmesini istiyorum ve MTSO’nun da burada önemli bir görevinin olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘GERGİNLİK YERİNE ORTAK AMAÇ İÇİN BULUŞMADAN YANAYIZ’

Kent dinamiklerinin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Kızıltan, “Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan olaylar ulusal medyaya da yansıdı. Beni de aradılar; MTSO Başkanı olarak çıkıp konuşmamı istediler. Ben de herkesin bir durması sakinleşmesi gerektiğini herkesin kendisinin hatasını idrak edeceğini söyledim. Biz ortamın gerginleşmesi yerine herkesin kendini dinleyerek sakinleşmesi ve ortak amaç etrafında buluşmasından yana tarafız” dedi.

Mezitli Belediyesi ise uyumlu bir çalışma yürüttüklerini de vurgulayan Kızıltan, “Biz Başkanımız Neşet Tarhan’ı ve Mezitli Belediyemizi gururla takip ediyoruz. Çalışmalarınızı değerli buluyoruz. Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

‘BAŞKANLARIN UYUMLU ÇALIŞMASI HEPİMİZİ MUTLU EDER’

MTSO meclis Başkanı Hamit İzol’da, Mersin’in çıkarlarının her şeyin üzerinde olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, “Burada önemli olan şehrin mutluluğu refahıdır. Başkanların uyumlu çalışması da şehri mutlu eder. Bizim de meclisimiz de ara sıra tartışmalar oluyor ama şehrimizde en uyumlu meclis bizim Meclisimiz. Aynı gemideyiz. Belediye başkanlarımız ilçelerde hepsi değerli insanlar. Vatandaş olarak herkesin istediği şahıslar. Bunların mutlaka başarılı olması gerekiyor. Ancak başarının devamı için bizim de size moral ve motivasyon vermemiz lazım. Başkanlarımızın da sivil toplum kuruluşlarının bir şeyleri düzeltilmesi adına söylediklerine kızmaması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

‘MTSO, KENT DİNAMİKLERİNİ BİR ARAYA GETİRECEK KURUM OLMALI’

Belediyelerin hizmet üretirken siyaset üstü olması gerektiğini savunan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Türkiye deki reel siyaseti sevmiyorum. Bazı gerçekleri söylemek gerekir. Korkmadan. Ama kabul edelim ki söylemiyoruz. Burada bunları söyleyebilecek kurumların başında MTSO geliyor. Bu nedenle MTSO’yu da çok önemsiyorum. Mersin’de fulü ve bulanık bir hava var. Bu hava ancak MTSO gibi sivil toplum kuruluşlarının olaya el atmasıyla çözülebilir. Ortak birleşebileceğimiz noktalar bulmamız gerekiyor. Önemli olan ortak noktalarda bulaşabilmek” dedi.

‘MERSİN’DE YAŞAYAN HERKESİN TEK BİR AMACI OLMALI’

Mersin’de yaşayan herkesin ortak noktasının Mersin’in gelişmesi ve Mersinlilerin yaşadığı kentte mutlu olması gerektiğini ifade eden Başkan Tarhan, “Hepimizin ortak amacı Mersin’i en iyi şekilde dışarıda tanıtmak olmalıdır. Tanıtamazsak yerimizde sayarız. Korona virüsü nedeniyle yaşanan salgının çok etkili olduğunu yaşayarak görüyoruz. Mersinde de durum artarak devam ediyor. Bu konuda kamuoyunu uyarmak ve vatandaşlarımızı tedbirli olmaya davet etmek bizim görevimiz. Bu süreç, siyasetin ve belediyelerin değişmesi gerektiğini gösterdi bize. Dünyada da bu durum aynı şekilde. Bazı liderler başarılı oldu, bazıları ise döküldü. Siyaset değişiyor. Dünyada da, Türkiye’de siyasetin değişmesi gerektiğine inanıyorum. Akıllı kent, güvenli kent gibi terimler konuşuluyor dünyada. Türkiye’de ise bu konuya kafa yoranlar yok denecek derece az. Buradaki teknoloji sizlere de kazandıracak tabi. Gelişmiş ülkelerde yapılan burada yapılmayan çok şey var. Sorunlarımız çok ancak hepsini konuşursak bir yere varamayız. Bir sürü şey söylersek hiç bir şey söylememiş oluruz. Birçok güç birliği var ama aralarında bağ yok. Acil sorunları birlikte çözmeliyiz. Biz belediye başkanları olarak bir araya gelemiyoruz. Burada en uygunu bizleri bir araya getirecek olan MTSO’dur. O zaman konuları belirlemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘HALKIN KARŞISINA KORKMADAN ÇIKABİLMELİYİZ’

Kent yöneticilerinin halkın karşısına korkmadan çıkabildiğine dikkat çeken Başkan Tarhan, “Anket çalışmaları yaparak halkımızın nabzını korkmadan tutabilmemiz gerekiyor. Anket çalışmasını ciddi alıyorum. Bunun yanında halk günleri ile özel toplantılarla halkımızın dilek ve görüşlerini ilk ağızdan dinleme şansım oluyor. Bundan korkmamamız gerekiyor” dedi.

Başkan Tarhan, MTSO heyetinden, Kuyuluk Piknik Alanı, kanalizasyon sorunu, Mezitli sahilinde yapılan çalışmalar, İçişleri Bakanlığına bağlı Bakanlık Tesisleri olarak bilinen binaların kente kazandırılması, Mezitlilerin en büyük sorunlarından birisi olan sağlığa ulaşma konusunda devlet hastanesi ihalesinin yapılması için güç birlirliği yapılması ve Tece’de bulunan ve TOKİ’ye devri yapılan denize sıfır 70 dönüm park ve yeşillik alanı ile takipçi olunması konularında kamuoyu yaratma adına destek istedi.

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. | Usta Tasarım tarafından düzenlenmiştir.