DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19895362,81%
Mersin
30°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mersin Yenişehir Belediyesinde asgari ücret 3.883 TL oldu

Mersin Yenişehir Belediyesinde asgari ücret 3.883 TL oldu

ABONE OL
Aralık 31, 2020 09:31
Mersin Yenişehir Belediyesinde asgari ücret 3.883 TL oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Yenişehir Belediyesinde asgari ücret 3.883 TL oldu

Mersin Yenişehir Belediyesi, en düşük işçi ücretini net 3.883 TL olarak belirledi. Yenişehir Belediyesi ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçilere seslenen Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,  “Kendimizi işveren safına koymuyoruz, sizlerin emeği karşılanamaz. Bu kenti sel bastığında, bu kentte herhangi bir sıkıntı olduğunda, pandemi yaşandığında canınız pahasına emek veriyor ve özveriyle çalışıyorsunuz. Eksik kaldıysak şimdiden özür dilerim.” dedi.

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’na bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Mersin Şubesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, imzalanan sözleşmeyi Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmelerinden biri olduğuna dikkat çekti. Sözleşme ile Yenişehir Belediyesi çalışanları birçok konuda yeni haklara kavuşurken, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi, iş yerinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadınların ayrımcılığa uğramaması,  gerekli pozitif ayrımcı tedbirlerin alınmasını amaçlayan tedbirler de alındı. Yenişehir Belediyesi çalışanları da toplu iş sözleşmesini memnuniyetle karşıladı. 

Düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ile işçiler katıldı. 

Özyiğit “Kenetleneceğiz ve mücadeleyi sürdüreceğiz”

İşçilerle direniş çadırında mücadele ettiğini ifade eden Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bundan 5 yıl önce Mersin Büyükşehir Belediyesinde büyük bir işçi kıyımının yapıldığı dönemde CHP Mersin İl Başkanı olarak göreve geldik ve mazbatamızı aldığımızda ilk gittiğimiz yer o işçilerin direniş çadırıydı. Ve o direniş çadırında birlikte mücadele ettik. Ve sonrasında o çadırda direnişini sürdüren 52 arkadaşımızın Yenişehir Belediyesinde istihdam edilmesinde büyük bir çabamız oldu. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve geçmiş dönem belediye başkanımızın da çok büyük katkıları oldu. Mücadeleyi hep birlikte vereceğiz. Kenetleneceğiz ve mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim gibi insanlar için masanın bu tarafında olmak oldukça zor, ama tabi ki bu zor koşullara paralel olarak biz de bu kurumları güllük gülistanlık bir şekilde idare etmiyoruz. Bu koşullarda yapabileceğimizin en iyisini yapmak ve emeğinin karşılığını vermek konusunda biz davranış sergilemek istedik. Kendimizi işveren safına koymuyoruz, sizlerin emeği karşılanamaz. Bu kenti sel bastığında, bu kentte herhangi bir sıkıntı olduğunda, pandemi yaşandığında canınız pahasına emek veriyor ve özveriyle çalışıyorsunuz. Eksik kaldıysak şimdiden özür dilerim.”

Başkan Özyiğit, sözleşmenin detaylarını anlattı

Konuşmasının devamında yeni toplu iş sözleşmesinin detaylarını anlatan Başkan Abdullah Özyiğit, “Enflasyonun üzerinde bir zam geçekleştirdik, ücret zammı oranında yemek yardımını 444 TL’ye, yakacak yardımını 480 TL’ye, 1 Mayıs’ta Emek ve Dayanışma Günü yardımını 250 TL’ye, 75 TL olan ramazan bayramı yardımını 300 TL’ye ve 75 TL olan kurban bayramı yardımını 400 TL’ye çıkardık. Her işçiye 1. yıl 24 yevmiye, 2. yıl 36 yevmiye olmak üzere yeni ikramiye ödemesini toplamda 60 yevmiyeye çıkardık. Haftalık çalışma saatini 45 saatten 40 saate indirdik.  Özel güvenlik görevlilerine 150 TL sorumluluk zammı belirledik, çocuk yardımını yıllık her bir çocuk için 600 TL’ye çıkardık. Çalışanlarımızın öğrenim gören çocukları için; 100 TL olan öğrenim yardımı ilköğretim ve lise öğrencileri için 500 TL, yükseköğrenim için 600 TL’ye yükselttik.  Personelimizin yeni doğan çocuğu için ‘çeyrek altın’ tutarında doğum yardımı yapılmasına ve evlenen personele ‘çeyrek altın’ tutarında evlilik yardımı yapılmasına karar verdik. Allah korusun işçilerimizin eşi, çocukları, anne veya babasının vefat etmesi halinde 750 TL ölüm yardımı yapılacak. Genç çalışanlarımız için ise askerlik yardımı ödemesini 500 TL’ye çıkardık. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü’nde kadın personellerimize, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise engelli personellerimize ücretli izin vereceğiz.  Bugün burada olan ve katkı sunan herkese teşekkür ediyor, sözleşmenin emekçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu. 

Ağbaba “Bu sözleşmenin Türkiye’de örnek olmasını diliyorum.”

Sözleşmenin Türkiye’de örnek olmasını dilediğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Burada olmaktan onur duyurum. Yıllardan beri omuz omuza, üniversite yıllardan bu yana bir birlikte siyaset yatığımız ve mücadele ettiğimiz Abdullah Özyiğit’in yönetmiş olduğu bir belediyede sizlere hitap etmekten onur duyurum. 11 Büyükşehir’imiz ve 252 belediyemiz var hepsinde de Genel Başkanımızın söylediği gibi asgari ücret en az net 3100 TL olacak. Ben bu sözleşmenin Türkiye’de örnek olmasını diliyorum. Nasıl ki Yenişehir Belediyesi 3800 lira veriyorsa devletin de bunu gücü yeteceğini düşünüyorum.  Asgari ücret ile ilgili bir çarpıcı gerçeği sizinle paylaşmak istiyorum. Türkiye’de maalesef asgari ücretin altında maaş alan milyonlar var. Bunların başında da 2 milyon 164 bin insan var. Bunların hepsi sizler gibi çalışan ama işten çıkarmalar yasak olduğu için ücretsiz izne gönderilen insanlar. Onların da hakkını savunmamız gerekiyor.” dedi. 

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise “Bu zor süreçte bu tabloyu ortaya çıkaran herkese teşekkür ediyorum. Son asgari ücret rezaletini hep birlikte yaşadık, adeta insanların emeğiyle alay ettiler, alay ediyorlar. Bu asgari ücret tablosu insani, hukuki ve adaletli değildir. Belirlenen bu asgari cüretin üzerinde ücret veren başta Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit olmak üzere değerli belediye başkanlarıma yürekten teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

DİSK/Genel-İş Şube Başkanı Göksoy, “Abdullah Özyiğit yoldaşımızdır”

Toplu iş sözleşmesi sürecinde Abdullah Özyiğit’in ‘Belediyemizde DİSK’in talebinin altında bir asgari ücret olmayacak’ dediğini aktaran DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Abdullah başkanımız bizim sadece Belediye Başkanımız değil, Abdullah başkanımız, bizimle beraber çadır direnişlerinde direnen, CHP Mersin İl Başkanı olduğu zaman daha Cumhuriyet Halk Partisi binasına gitmeden çadırımıza gelen bir yoldaşımız, bir emek dostumuzdur. Yetti mi yetmedi, sadece çadırı ziyaret etmedi, Büyükşehir’in önünde MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı işçi kıyımı yaptığında 2 bine yakın işçiyi işten atmışken eylem yaptığımızda Abdullah Özyiğit bizimle beraber belediye önünde gaz yiyen, su yiyen, cop yiyen bir yoldaşımızdır. Yetti mi yetmedi, Büyükşehir Belediyesi ‘çadırda direnen işçileri ben işe almam’ dedi. Abdullah Özyiğit’in de öncülüğünde geçmiş dönem belediye başkanı 52 onurlu direnişçi işçimizi Yenişehir Belediyesinde istihdam ettiler, buradan tekrar teşekkür ediyoruz. Yetti mi yetmedi, Abdullah Özyiğit il başkanlığından sonra Belediye Başkanı seçildi ve toplu iş sözleşmesi sürecine girdik. ‘DİSK ne talep ediyor’ dedi. ‘DİSK 3800 TL talep ediyor’ dedik. O zaman ‘bizim burada DİSK’in talebinin altında bir asgari ücret olmayacak’ dedi. Ve onu imza altına aldı. Belediyenin de imkânları da zorlanarak ve bugün DİSK’in de talep ettiği 3800 TL’nin üzerinde 3883 TL asgari ücret belirlendi.” şeklinde konuştu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.