DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19789301,99%
Mersin
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAŞKAN SEÇER: “BELEDİYELER PANDEMİ SÜRECİNDE VATANDAŞLARIN BİR ANLAMDA ANNESİ, BABASI, KARDEŞİ”
  • Özyar izlem gazeteleri
  • Genel
  • BAŞKAN SEÇER: “BELEDİYELER PANDEMİ SÜRECİNDE VATANDAŞLARIN BİR ANLAMDA ANNESİ, BABASI, KARDEŞİ”

BAŞKAN SEÇER: “BELEDİYELER PANDEMİ SÜRECİNDE VATANDAŞLARIN BİR ANLAMDA ANNESİ, BABASI, KARDEŞİ”

ABONE OL
Aralık 9, 2020 15:24
BAŞKAN SEÇER: “BELEDİYELER PANDEMİ SÜRECİNDE VATANDAŞLARIN BİR ANLAMDA ANNESİ, BABASI, KARDEŞİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAŞKAN SEÇER: “BELEDİYELER PANDEMİ SÜRECİNDE VATANDAŞLARIN BİR ANLAMDA ANNESİ, BABASI, KARDEŞİ”

“VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN 7/24 HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERİYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Olay TV’de yayınlanan ‘Siyaset Günlüğü’ programının canlı yayın konuğu oldu. Pandemi sürecinde hayata geçirdikleri hizmetleri anlatan Başkan Seçer, “Sadece Türkiye için, Mersin için değil, dünya için zor günler. Ama vatandaşlarımızın direkt ulaşabileceği, devletin en değerli, her açıdan yerelde önemli imkanlara sahip olan bir kurumu olan belediyeler, bu süreçte vatandaşların aslında bir anlamda annesi, babası, kardeşi, başvuracağı en önemli kurum” dedi.

Vaka sayılarının tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de arttığını, herkesin salgından korunmak için kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bu süreçteki hayatını kolaylaştırmak için 7/24 her türlü gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Olay TV ekranlarında yayınlanan ve Seçil Özer Yakınbaş’ın hazırlayıp sunduğu ‘Siyaset Günlüğü’ programının canlı yayın konuğu oldu. Başkan Seçer programda, pandeminin ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren hayata geçirdikleri hizmetleri anlatarak, “Sadece Türkiye için, Mersin için değil, dünya için zor günler. Ama vatandaşlarımızın direkt ulaşabileceği, en yakın, devletin en değerli, önemli, iyi organize olmuş, her açıdan yerelde önemli imkanlara sahip olan bir kurumu olan belediyeler bu süreçte vatandaşların aslında bir anlamda annesi, babası, kardeşi, başvuracağı en önemli kurum” dedi.

“Ölümlü vaka sayısı arttı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecinde büyük bir özveri ile çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Seçer, şunları söyledi:

“Son günlerde Mersin’de çok vaka sayısı arttı. Ölümlü vaka sayısı arttı. Bunu da göz önünde bulundurursanız, özellikle çalışanlarımızın hangi koşullar altında vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalıştığını daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Tabi ki diğer belediyelerde de aynı durum var, diğer belediye başkanlarımız da aynı risk. Neticede ben de mümkün olduğunca hijyen, maske ve mesafe konularında azami hassasiyeti gösteriyorum. Ama gel gör ki ne kadar tedbir alırsanız alın bir boşlukta, bir zafiyette virüs geliyor ve sizin vücudunuza da girebiliyor. Umut ediyorum bugüne kadar herhangi bir böyle bir rahatsızlık geçirmedik. Bundan sonra da devam eder. Çünkü ayakta kalmamız lazım. Vatandaşlarımıza sağlıklı hizmetleri götürebilmemiz için başkanların özellikle diri olması lazım, sağlıklı olması lazım, moralli olması lazım, güçlü olması lazım. Bu bilinçle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Her alanda, her konuda vatandaşlarımızın yanında olduk”

Mart ayından bugüne kadar pandemi nedeniyle belediyelerin gelirlerinin düştüğünü fakat temel ihtiyaçlar konusunda vatandaşlara yoğun bir şekilde yardım götürdüklerini hatırlatan Seçer, “Öncelikli hizmet alanlarımızda 2020 programında öncelikli olarak yatırım programına aldığımız konularda bazı revize değerlendirmelerle strateji değiştirdik. Sosyal yardımlara önem verdik. Sosyal konularda daha çok harcamalar yaptık. Pandemi ile mücadele kapsamında olan her alana bütçemizin önemli bir kısmını kanalize etmek durumunda kaldık ve o günden bugünlere geldik” dedi.

“Defin yaptığımız vaka sayısı 759’a çıktı”

Mart, Nisan, Mayıs aylarında Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediyesi içerisinde en az vaka sayısının görüldüğü yerin Mersin olduğunu hatırlatan Seçer, “Özellikle ben tabi ki rakamları incelediğimde, Temmuz ayından sonra Ağustos, Eylül ayında pik yapıyor, yine Ekim ayı da Kasım ayı da yoğun. Örneğin bugün kentimizde 19 defin vardı. Dün 29 defin vardı. Yani ölümlü vakalar bunlar. Mart, Nisan, Mayıs ayında Mersin’de ölümlü vaka sayısı 22 idi. Şu gün geldiğimiz noktada, burada vefat edip diğer kentlere gönderdiklerimiz de bunun içerisinde. Burada da 665, diğer illere gönderdiğimiz 94 ölümlü vaka sayısıyla defin yaptığımız vaka sayısı 759’a çıktı. Bu önemlidir, bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu aslında bir anlamda vatandaşlarımızı da uyarma açısından önemlidir. Yani bu rakamları gizleyip, saklayıp ya da sümen altı yaparak kimseye bir fayda getireceğimizi düşünmüyorum. Mutlaka bu tablonun farkında olup vatandaşlarımızın da bugünlerde çok dikkatli olmaları gerekiyor” diye belirtti.

“Yurttaşlarımız 3 çeşit yemeği Mahalle Mutfağı’ndan 3 TL’ye temin edebilir”

Vatandaşların hayatını kolaylaştırmak, onlara yardım etmek için çalıştıklarını anlatan Seçer, Mahalle Mutfakları’nı pandemi öncesinde devreye aldıklarını hatırlattı. Seçer, “Ama bunu genişleterek, sabit mutfaklarımız vardı. Örneğin şu anda 3 çeşit yemeği bizim Mahalle Mutfağı’ndan yoksul kesimlerde 3 TL’ye temin edebilir yurttaşlarımız. Bu sabit mutfakları mobil hale de getirdik” diye konuştu.

Kültür-sanat konusunda online olarak, şu anda evde olmak zorunda olan çocuklara ve gençlere yönelik bazı uygulamalar başlattıklarından da söz eden Seçer, radyo tiyatrosu gibi online kültür etkinlikleri hayata geçirdiklerini anlattı. Seçer, “İnsanları evde tutalım, insanların iş yerini kapatalım ama diğer taraftan yaşadıkları ekonomik, sosyal, psikolojik travmalar var. Bunları da iyi analiz etmek, iyi tahlil etmek lazım. Yerel ile merkezin işbirliği de son derece önemli. Hem hizmetlerin mükerrer olmaması açısından, hem de yerel yönetimlerin daha efektif hizmet yapmaları açısından da merkezi yönetimin farklı gruplarla koordinasyonunu önemsiyorum” dedi.

“Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için 7/24 her türlü gayreti göstereceğiz”

Pandemi döneminde Esnaf Odaları Birliği ile birlikte yaptıkları çalışmalardan da bahseden Seçer, “Hangi esnaf bizden gıda talebinde bulunuyorsa biz etmeye hazırız dedim. Bize 16 bin 250 esnafı içeren bir liste geldi. 16 bin 250 esnafımıza biz gıda yardımını gönderdik. Bundan sonraki süreçte de aynı düşüncelerle, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bu süreçteki hayatını kolaylaştırmak için 7/24 her türlü gayreti göstereceğiz. Toplu taşıma araçlarında da diğer alanlarda da, özellikle insanların toplu yaşadığı yaşam alanlarının hijyen olması için, temizliğe yine bu süreçte çok önem veriyoruz. Olması gereken neyse Belediyemiz bunu harfiyen yerine getirmek için her türlü gayreti gösteriyor” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.