DOLAR 33,0603 0.59%
EURO 35,9200 0.85%
ALTIN 2.517,54-0,44
BITCOIN 2121030-3,23%
Mersin
31°

HAFİF YAĞMUR

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN 2022 MALİ YILI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN 2022 MALİ YILI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

ABONE OL
Aralık 1, 2021 06:20
MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN 2022 MALİ YILI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN 2022 MALİ YILI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

BAŞKAN SEÇER: “BÜTÇEMİZ HAYIRLI OLSUN”

“3 MİLYAR 665 MİLYON BÜTÇEMLE BENDEN 366 MİLYAR LİRALIK PROJELERİ İSTİYORSUNUZ”

“LİMANCILIK HİZMETLERİNİN MERSİN’DE GELİŞMESİNE KARŞI DEĞİLİZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin üçüncü birleşiminde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Mali Yılı Bütçesi oybirliğiyle kabul edildi. Başkan Seçer, “Emeği geçen tüm arkadaşlarıma, bürokratlarımıza, Plan ve Bütçe Komisyonu’na, Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Mersinimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Mersin’in beklediği büyük yatırımların hala hayata geçirilmediğini, ancak kendisinden beklentinin büyük olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Siz 3 milyar 665 milyon bütçemle benden 366 milyar liralık projeleri istiyorsunuz” dedi. Mersin’e yapılmasını istedikleri Ana Konteyner Limanı konusuna da değinen Seçer, “Biz limancılık hizmetlerinin Mersin’de gelişmesine karşı değiliz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı üçüncü birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Mali Yılı Bütçesi, Meclis’te isim isim oylandı ve kabul edildi. 2022 bütçesinin kabul edilmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, “Bütçemiz hayırlı olsun. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma, bürokratlarımıza, Plan ve Bütçe Komisyonu’na, Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Mersinimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bütçenin gerçekleşme oranı % 100. Ne dediysek yapmışız”

Bütçe ve yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, Meclis’ten destek beklediklerini, sorunları ve eksiklikleri anlattıklarını ifade etti. Kendilerinden büyük beklentiler olduğunu dile getiren Seçer, “Bakın belediyemiz bir bütçe yapıyor. Bütçenin gerçekleşme oranı % 100. Ne dediysek yapmışız. Gelen parayı son kuruşuna kadar değerlendirmişiz. Aldığımız akaryakıtın kırımları belli, öncekinin belli, aldığımız CNG’li otobüslerin alım fiyatı belli. Yeni aldığımız 67 adet 9 metrelik Karsan atak otobüslerinin alım fiyatı belli dizellerin. 152 milyon liraya bir otobüs aldı bu belediye, 48 ay vadeli ödüyor. Şu anda Limon otobüsler kullanımda olan. İnanın yeni 100 tane alacağız, bakalım 300 milyonumuz mu gidecek, 350 milyonumuz mu gidecek, 31 Aralık’ta ihalesi var hep beraber göreceğiz. 15 Kasım’da da ön yeterliliğini yaptık” dedi.

2019, 2020 ve 2021 Ekim ayı sonu itibariyle yapılan yatırımlar hakkında detaylar paylaşan Başkan Seçer, sırasıyla “350 milyon, 402 milyon, 1 Kasım itibarıyla 907 milyon ve yeni öngördüğümüz yatırım miktarı 1 milyar 558 milyon lira” diye konuştu. 2019’da yatırımların bütçeye oranı % 17 iken, bu oranın 2020’de % 22, 1 Kasım 2021 itibariyle % 31’e yükseldiğini, 2022’de öngördükleri oranın ise % 41 olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Bizim söylemek istediğimiz bu. Her kuruş değerleniyor. Bundan emin olun” dedi.

Biz öz gelirleri en düşük belediyeler arasındayız”

Büyükşehir Belediyeleri arasında öz gelirleri en düşük belediyelerden biri olduklarını açıklayan Başkan Seçer, “Son 10’dayız. 2019 Nisan’ında bu kent beni Belediye Başkanı seçti. Ardından 1 yıl sonra pandemi, ardından bu yıl biraz nefes alır gibi olduk. Yatırım oranlarını size aktarıyorum. Öz gelirlerimizi her geçen gün artırıyoruz, düzenlemeler yapıyoruz” diye konuştu.

3 milyar 665 milyon bütçemle benden 366 milyar liralık projeleri istiyorsunuz”

Mersin’in tanıtılması gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, Mersin’in çok fazla dinamiğe sahip bir kent olduğunu ve bu potansiyelinin açığa çıkarılması gerektiğini söyledi. Bir bölgede hangi sektörün gelişimi isteniyorsa, bu sektöre teşvik çıkaran kurumun Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi değil, parlamento olduğunu anımsatan Seçer, şunları söyledi:

“Şimdi bağıra bağıra konuşulan Uluslararası İstanbul Havaalanı, dünyanın en büyük havaalanı, çok büyük bir yatırım, kısa sürede yapılıyor da bizim Çukurova Havalimanı 10 yılı geçti bitmedi. Bunu sorgulamakta yarar var. Ankara Ulukışla-Pozantı Otoyolu-Niğde bağlantısı gayet büyük bir yatırım; gerçekleşti, bitti. Gidin, bakın. Burası kadar yoğun da değil. Yani burada 4 yoğunluk varsa orada şu anda 2 yoğunluk var. Burası olduğu gibi duruyor, 10 sene önce de ben bunu duydum, ‘Karayolları ihaleye çıkıyor’, şu ana kadar bir arpa boyu yol alınamadı. Siz benim 3 milyar 665 milyon bütçemle benden 366 milyar liralık projeleri istiyorsunuz. Diyoruz ki, biz bunları yaparız ama bir an önce ülke seçime gider biz de iktidar olursak, biz bunların vallahi alasını yaparız. Ben Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mersin’e yatırım yağdırırım. Bunun sözünü veriyorum. Öyle ufak tefek projelerle de övünmeyiz.”

“Biz bu kente huzur getirdik”

Belediye yönetimine yöneltilen soruları ve eleştirileri cevaplayan Başkan Seçer, Meclis’te genel politika yapılmaması gerektiğini anımsatarak, “Bizim bu kente huzur getirdiğimizi söyleyebilirim. Buraya herkes Türkiye’nin her tarafından yatırım yapmak için geliyor ve benim belediyeme herhangi bir sorunu, sıkıntısı için misafir olmak isteyen, ziyaret etmek isteyen her iş adamı da gelebiliyor. Bizim öyle ihya edecek, avanta verecek ya da ona imkan sağlayacak bir müteahhit grubumuz ya da iş adamı grubumuz yok. Benim öyle bir çalışmam yok” dedi. Başkan Seçer, bir Meclis üyesinin “yağınızla kavruluyorsunuz” değerlendirmesi üzerine, “Biz yağımızla falan kavrulmuyoruz. Biz çok daha ötesine gitmek istiyoruz. Zaten finansman konusundaki tartışmaların çıkmasının temel sebebi bu” dedi.

“Biz limancılık hizmetlerinin Mersin’de gelişmesine karşı değiliz”

Mersin’e yapılmasını istedikleri Ana Konteyner Limanı konusuna da değinen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Biz limancılık hizmetlerinin Mersin’de gelişmesine karşı değiliz. Mevcut bir liman var. Limanın kapasitesi belli. Genişleme kapasitesi belli. Şehre getireceği yarar ya da zarar; kimine göre yarar, kimine göre zarar. Bize göre olanı belli ve bu konuda da biz yargıya gitmişiz, yargı bizim lehimize yürütmeyi durdurma kararı vermiş. ‘Evet Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davadaki durumlar tespit edilmeye, izlenmeye, incelenmeye değerdir; biz bunun yürütmesini durduruyoruz’ demiş. Demiş mi bunu? Demiş, güzel, buraya kadar. Şimdi siz şunu bana söyleyin. Ben diyorum ki bu bir lobi faaliyetidir. Buradaki liman genişlemesi çalışması bittikten sonra iktidar devam ederse; bak şunu da söyleyeyim, bizim iktidar olmamız durumunda bunu kendi adıma söylemiyorum bunu Sayın Genel Başkanımızla konuştuğum için, bu sözü halkın önünde aldığım için söylüyorum; biz burada partimizin Merkez Türkiye Projesi’ne bağlantılı olarak Mersin’de Transit Ana Konteyner Limanı yapmayı taahhüt ediyoruz. Ben de diyorum ki iktidarda olan Cumhur İttifakı da mevcut planlarda olan, yatırım programında olan bu konuyu 12.8 TEU’luk dev bir elleçlemeye sahip olan Ana Konteyner Transit Limanı’nı niye dile getirmiyor? Biz bunu dile getirdik. Biz bunun mücadelesini verdik. Kamuoyuna duyurduk. Geçtiğimiz günlerde başta Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri dillendirdi. Bir de yanlış hatırlamıyorsam Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Sayın Kılavuz dile getirdi bütçe görüşmelerinde. ‘Biz Mersin’e Ana Konteyner Limanı istiyoruz’ dedi. Siz de bu doğruysa yüksek bir sesle bunu dile getirin.”

Biz hayali bütçeler yapmıyoruz”

İlk 10 ayda merkezi idare vergi gelirleri toplamının 1 milyar 708 milyon lira olduğunu belirten Başkan Seçer, şunları söyledi:

Biz zaten gerçekçi bütçe yapıyoruz. Bizde gerçekten mali disiplin var. Takdire şayan bir mali disiplin var. Biz gelir bütçesi yapmışız. 2019’da gerçekleşme oranı % 75.59. 2020 yılında bu oran % 91.83’e çıkıyor. Şu anda ilk 10 ay itibariyle de % 88.96. Bu da % 100’lere yakın bir gerçekleşme oranıyla. Biz hayali bütçeler yapmıyoruz. Artışları da öngörüyoruz ve doğru öngörüyoruz. Yılsonuna kadar. Yani şu anda yaptığımız gelir bütçemiz gerçekçi bütçe. Denk bütçe yapmışız. 3 milyar 660 milyon lira. Finansmanla dengelemişiz. Ama ondan önce demişiz ki bizim toplamda gerçekleşecek gelirimiz 3 milyar 220 milyon lira. Emin olabilirsiniz. Buna yakın bir gerçekleşme oranıyla yılı kapatacağız. Çok olağanüstü bu saatten sonra gelişmeler olmazsa.”

“‘Tutamıyoruz zamanı’ misali, tutamıyoruz dövizi”

Metro Projesi’nin finansmanı hakkında gelen eleştirileri de değerlendiren Başkan Seçer, “Metro konusunda daha önce de bilgilendirdim. 1. Etap 13.4 kilometre. Mezitli-Gar arası yer altından gerçekleşecek olan bir imalat, bir proje. 3 miyar 300 milyon lira civarında bir ihale bedelimiz var. O zamanki döviz kuruna baktığınız zaman yaptığımız ihalenin bedeli aşağı yukarı 330 milyon Avro civarındaydı. Şu anda o rakam 250 milyon Avroların da aşağısına düştü. Avro bazında bakacak olursanız. Çünkü ‘tutamıyoruz zamanı’ misali, tutamıyoruz dövizi” dedi.

İhaleyi gerçekleştirdiklerini, 900 milyon lira da borçlanma yetkisi aldıklarını sözlerine ekleyen Seçer, “Bunu Cumhurbaşkanlığı’na gönderdik. Strateji Daire Başkanlığı’nda ön incelemesi tamamlandı. Bize gelen bilgiler, daire başkanının önünde imzada. Sonra Hazine Bakanlığı’na gidecek, orada imzalanırsa biz bu finansmanı sağlayacağız. Biz bu finansmanı sağlarken ihale şartnamesinde yüklenici firmaya ‘kredi de temin edebilirsin’ dedik. Ancak temin ettiğin kredinin maliyeti bizim için cazip olursa bu bizim için geçerlidir. Yoksa biz tek taraflı olarak kabul etme ya da reddetme hakkına sahibiz. Biz daha uygun bir kredi bulabiliyorsak onu kullanırız. Onları da seferber ediyoruz ki ne kadar çok arayış içerisinde olunursa daha ucuz finansa erişim olur ve daha çabuk olur” diye konuştu.

“Finansman piyasasında hava hem sisli hem puslu hem sicim gibi yağışlı”

Bu konuda arayışları sürdürdüklerini belirten Başkan Seçer, “Şunu da ifade etmem gerekir ki finansman dünyasında, piyasasında hava güneşli değil. Hava puslu da değil, sisli de değil. Hem sisli hem puslu hem sicim gibi yağışlı. Böyle de bir ortamla karşı karşıyayız. Ama bu demek değildir ki dünyanın sonu. Mutlaka bu günler de bir şekilde farklı boyutlara hem dünyada hem Türkiye’de evirilecektir. Taş gediğine oturacaktır, iş yoluna girecektir. En ufak bir nokta kadar bir endişemiz yok” ifadelerine yer verdi. Başkan Seçer, 2022’nin Ocak ayında da metroya proje bazlı borçlanma isteyeceklerini kaydetti.

“Niye hala Atatürk Parkı, Kültür Park’ın tahsisi tarafımıza verilmiyor”

22 milyon Avro alınıp, 18 milyon olarak 10 yılda ödenecek IBRD kredisi için 10 ay imza sürecini beklediklerini belirten Başkan Seçer, birçok yatırımda idari makamlarda aynı süreçle karşı karşıya kaldıklarını örnekleriyle açıkladı. Başkan Seçer, “İktidar partisine mensup bir belediye başkanı olsam, herhalde böyle davranılmazdı. Biz de böyle sakin durmazdık. Kentin Sayın Valisi’ne mi taleplerimiz bildirilmiyor? Niye hala Atatürk Parkı, Kültür Park’ın tahsisi tarafımıza verilmiyor?” diye sordu. Başkan Seçer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ben belediyeyim, yasal olarak talep ediyorum. Yasaları uygulama zorunluluğunda olan o. Ama idare taraflı olursa, kendi belediyesi-başka belediye diye bir ayrım yaparsa bu olmaz. Benim istediğimde gayrı hukuki bir durum mu var? Belediye dolgu alanlarında büyükşehirlerde, ‘alanlar belediyeye devredilir’ diyor. Kesin hüküm. Kanunu açın bakın. Atatürk Parkı, dolgu alanı mı değil mi? Benim değilse alın, kim bakıyorsa baksın. Ama ben bakımını üstleniyorsam; proje gerçekleşmiş, elini yüzünü toplamışım. Dalga gelmiş vurmuş, ortalığı rezil etmiş. Gitmişiz, rica minnet 2 yıl ön tahsis almışız. Şu anda süresi bitmiş. Parkı revize edeceğim. Eski beton yığınlarını, bina yığınlarını ortadan kaldırıp yoldan denizin görüldüğü, yeşilin bol olduğu, halkın çok rahat zaman geçirebileceği güvenli bir hale getirmişim, daha da güzelleştireceğim. Siz bize tahsis vermiyorsunuz. Bir planınız varsa çıkın, dürüstçe söyleyin. ‘Biz oraya, Balıkçı Barınağı’na marina planladık, iş adamını da bulduk, orayı da hep beraber vereceğiz, bu tarafı da kurvaziyer limanı için limana vereceğiz’ diye. Bunu çıkın mertçe konuşun. Eğer değilse de bize getirin, tahsisini verin.”

Makamların kimseye minnet etme yeri olmadığını söyleyen Seçer, “Ben Mersin halkının hukukunu arıyorum. Mahkeme kadıya mülk değil. Kimsenin babasının malı değil bu ülke; bu bakanlık, valilik, kaymakamlık, bürokrasi kimsenin babasının malı değil. Hukuki bir şey istiyorum” dedi.

“Bu anlayışla ülkeyi yönetmek, bu ülkenin insanına yapılan haksızlıktır”

Taleplerinin karşılık bulmadığını vurgulayan Seçer, “Taleplerimiz karşılık bulmuyor. Ayrımcılığa, engellemelere uğruyoruz. Daha açık konuşayım. İktidara mensup bir belediye başkanı olsaydık, bu tavırlar bana yapılamazdı. Hibeleri ben almıyorum, AK Partili belediyeler alıyor. Daha geçen gün açıklama yapıldı. Hibelerin % 97’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Cumhur İttifakı’na mensup belediyelere gidiyor. Belediyeler Birliği de aynı” ifadelerini kullandı. Ayan beyan sıkıntılar olduğunu belirten Seçer, “Bu şekilde bir kültürle bu ülkeyi yönetmek, başta bu ülkenin insanına yapılan haksızlıktır” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi kağıt üzerinde kredi almış oluyor ama uygulamada yok”

Meclis’te yaptıkları bütçelere talep ettikleri kararı bugüne kadar rahat almadıklarını ifade eden Seçer, İller Bankası’nın teminat mektubu vermediğini söyledi. Seçer, “Bunu Cumhur İttifakı’na mensup bir belediyeye yapabiliyorlar mı? Sürekli proje, sürekli Avrupa Birliği, FRIT-II gidip geliyoruz. Bir sürü fonlar geliyor; paketler açılıyor, paketler kapanıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi kağıt üzerinde kredi almış oluyor ama uygulamada yok” ifadelerini kullandı.

Meclis’te, Başkan Seçer’e 265 milyon liralık borçlanma yetkisi verilmemesi hakkındaki davada verilen yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili madde, yeniden görüşülmek üzere idare tarafından geri çekildi. Başkan Seçer, “Bu konuda her iki grubun hukukçu Meclis üyeleriyle bazı değerlendirmelerde bulunduk. Şuna karar verdik: bu maddeyi şimdilik geri çekiyor idare. Gelecek toplantılarda biz de tekrar bir değerlendirme yapacağız. Dördüncü maddeyi bir sonraki toplantıda görüşmek üzere geri çekiyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.