Sanayi esnafından Başkan Tarhan’a teşekkür ziyareti

TEST

Sanayi esnafından Başkan Tarhan’a teşekkür ziyareti

Mezitli Sanayi Sitesi esnafları gerçekleştirdikleri yönetim kurulu toplantısı sonrası Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı ziyaret etti. Her zaman destek vermesi nedeniyle genel kurulun hemen ardından ilk ziyareti Başkan Tarhan’a yapmak istediklerini ifade eden sanayiciler, haklarının korunması konusunda destek istediler.

“BAŞKAN TARHAN HER ZAMAN ARKAMIZDA”

Başkan Tarhan’ın her daim yanlarında olduklarını dile getiren Mezitli Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kocaoğlu, “Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan her zaman arkamızda durmuş ve en büyük gücümüz olmuştur. Sanayi sitesinin taşınmasıyla ilgili konuda da bizlere destek olacağından ve yanımızda yer alacağından hiçbir kuşkumuz yok. Genel kurulumuzun ardından ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunmak istedik. Bugüne kadar yanımızda yer alması ve bundan sonraki vereceği desteklerden dolayı teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

“ESNAF TAŞINACAKSA HAKLARI MUTLAKA KORUNMALI”

Sanayi sitesinin taşınmasıyla ilgili süreci aktaran Başkan Tarhan ise, kent merkezinin yoğunlaştığı bölgede sanayi sitesinin kötü görüntü oluşturması sebebiyle başta esnaflar olmak üzere farklı kesimlerle taşınması yönünde bir anlayışın hakim olduğunu dile getirdi. Bu yaklaşım üzerine Mezitli Belediye Meclisinde farklı partilere mensup tüm üyelerin oybirliği ile Sanayi Sitesinin taşınması yönünde karar alındığını hatırlatan Başkan Tarhan, “Kent gelişiyor, belediye burada kaymakamlık burada, modern bir kent meydanı planlarken buranın yanı başında sanayi olması görüntüleri hoş değildi. Burada şehrin ortasında kaldı. Belediye meclisimizde oy birliği ile karar alarak Sanayi Sitesinin taşınması yönünde karar aldık. Ama bu kararı alırken dört önemli konuya da parmak bastık. Mezitli’de bulunan sanayi sitesi esnafının tüm haklarının korunmasını ilk sıraya koyduk. Yani yeni sanayi kurulurken şart koştuğumuz öncelik bir kısmı başka yerden gelecek buradaki sanayi esnafını zor duruma düşürecek yapılanma ve oluşum ortaya çıkmasın istedik. O zamanlar bu amaçla kurulan kooperatife de bu yönde esnafın korunması gerektiğini söyledik” diye konuştu.

“SANAYİNİN TAŞINACAĞI YERİ ÖNCE ESNAF KABUL ETMELİ”

Yeni kurulacak yerin bu sanayi esnafının ihtiyacını karşılaması gerektiğine parmak basan Başkan Tarhan, “Yeni yapılacak sanayi sitesinin yeri, buradaki esnafın da kabul edebileceği bir yer olması lazım. Torosların her hangi bir yerinde ulaşımı zor bir yer olsun demek mümkün değil. Esnaf ve vatandaşlar gönül rahatlığı ile ulaşabilsin istedik. Ama yer seçimi maalesef o kadar da kolay değil. Zeytinlik olan yerlere hiçbir şey yapamıyorsunuz. Orman alanını ve ekonomik olması bakımından özel şahısların arazilerini de dışarı çıkarınca iki yer kalıyor. Birincisi hazine arazisi, ikincisi orman vasfını yitirmiş arazi olması gerekiyor. Toprak kurulunun orası tarımsal arazi değil demesi gerekiyor. Onunla da bitmiyor altyapı problemlerinin çözülmesi de başlıca konulardan birisi” şeklinde konuştu.

“ETRAFINI ÇEVİRMEK GİBİ ALTERNATİF ÇÖZÜMLER VAR”

Sanayinin taşınamaması halinde olabilecek alternatif çözüm önerileri hakkında da bilgiler veren Başkan Tarhan şunları söyledi:

“Elbette burası olmamalı ama neresi olmalı arayışı devam ediyor. Aslında kesinlikle sanayi burada olmamalı diye bir kural yok. Yoksa bu şekilde kalacaksa bizde görsel kirliliği azaltacak tedbirler almak durumunda kalacağız. Gerekirse dört tarafını panolarla ya da duvarlarla kapatabiliriz. Çünkü gürültü olarak çok fazla sıkıntı yok sadece görsel kirlilik oluyor. Yurt dışında da bu tür uygulamalar var.”